Gebelik

Hamilelik Boyunca Yapılması Gereken Testler

Sağlıklı ve sorunsuz hamilelik dönemi ve bebeğin sağlığının izlenmesi için hamilelik dönemde yapılması gereken önemli testler bulunmaktadır.

Hamilelik süreci oldukça önemli ve sancılı bir süreçtir. Bu süreçte yapılacak herhangi bir yanlış veya atlanacak bir durum hem anne hem de bebeğin sağlığını riske atabilmektedir. Gebelik süresince yapılması önemli olan testler bulunmaktadır. Bu testler sayesinde hem annenin hem de bebeğin sağlığı kontrol edilerek olası riskler önceden bertaraf edilmektedir. Yapılmadığı takdirde risk olduğundan dolayı bu testler kesinlikle atlanmaması gereken testlerdir.

Gebelik Boyunca yapılması önemli Olan Testler

Gebelik boyunca hem sağlıklı bir hamilelik süreci geçirmek hem de bebeğin gelişim ve sağlığı için riskleri ortadan kaldırmak için bazı testler yapılmaktadır. Bu testler sayesinde olası olumsuz durumlar ve riskler önceden bilinerek doktorlar tarafından hızlı bir önlem alınmaktadır. Bu testlerin es geçilmesi ile sorunlu gebelik ve bebekler olma riski ortaya çıkacaktır.  Sağlıklı bir gebelik için yapılan testler ise şu şekildedir;

  • Bu testlerden beklide en önemlilerinden biri kan uyuşmazlık testleri Burada annenin Rh negatif bebeğin ise Rh pozitif olduğu durumlarda annenin kanının bebeği zehirlemesi riski ortaya çıkmaktadır. Yapılan testle koruyucu iğnelerle bu durumun yaratacağı riskler ortadan kaldırılmaktadır.
  • Kansızlık tanımı yapılması için kan sayımı testi yapılmaktadır. Çünkü kansızlık hamilelikte oldukça riskli bir durum oluşturmaktadır. Yapılan test sonucunda anneye kan ilaçları verilmektedir.
  • Anne ve bebeği direk etkileyecek olan hepatit b, sifiliz ve hiv testleri yapılabilmektedir.
  • İdrarda şeker ve protein testleri yapılmaktadır. Bu sayede annede diyabet ve hamileliğe bağlı hiper tansiyon durumlarını olup olmadığı anlaşılmaktadır.
  • Hamileliğin 11 ile 14. Haftaları arasında ikili tarama testleri yapılmaktadır.
  • Hamileliğin 16 ile 20. Haftaları arasında üçlü tarama testleri yapılmaktadır. Bu testlerde dowm sendromu gibi durumların olup olmadığı saptanmaktadır.

 

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu