Gebelik

Hamilelik İzni Ne Zaman Başlar?

 

Hamilelik izni özellikle çalışan bayanlar için oldukça önemlidir. Çalışan birçok bayan hamilelik izin başlangıç tarihini doğru olarak hesaplayamadıklarından dolayı yanlış tarihlerde izinlerini kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Oysa hamilelik izni sayesinde anneler yeni doğan bebeklerinin yanında kalabilmekte ve onlarla zaman geçirebilmektedirler. Yeni doğan bir çocuğun annesi ile ne kadar çok zaman geçirir ise onun gelişimim açısında o derece faydalı olacağı aşikârdır.

Yanlış hesaplamalardan dolayı bebeğinizin yanında bir hafta bile az kalınması oldukça önemli bir durumdur.

Yasalara Uygun Doğum İzni Hesaplama

Devlet dairelerinde memur olarak çalışan anne adayları 8 haftalık doğum öncesi ve 8 haftalık doğum sonrası olmak üzere toplamda 16 haftalık bir yasal doğum izni hakları bulunmaktadır.  Fakat yasalar anne adaylarına söyle bir esneklik getirmiş durumdadır. Anne adayı doktor izni olmak şartıyla doğuma 3 hafta kalana dek çalışabilmektedirler. İşte kullanılmayan bu 5 haftalık süreç doğumdan sonraki 8 hafta ile birleştirilmesi mümkündür. Bu sayede yeni doğan bebekleri ile 5 hafta daha fazla zaman geçirilmiş olacaktır.

Analık izni olarak da isimlendirilen doğum izninde eğer doğacak çocuklar ikiz, üçüz gibi çoğul gebelikse 2’şer hafta daha arttırılmaktadır. Yani doğum öncesi 10 ve sonrası 10 olmak üzere 20 haftalık bir yasal izin süreleri bulunmaktadır.

Anne adaylarının doğum izin başlangıç sürelerinde yaptığı en kritik hataların başında hamilelik haftasını yanlış hesaplamak gelmektedir. Bu hesaplama yapılırken esas alına adet tarihidir. Örnek vermek gerekirse Adet tarihi itibari ile 31 hafta 4 günlük hamile olan kişi 3 gün sonra 32 haftaya girecektir. Anne adayları bu hesaplama göre doğum için 8 haftalık bir sürelerinin kaldığını hesaplamaktadırlar.  Ama bu hesaplama yanlış bir hesaplamadır. Çünkü yaş hesaplamalarında bitirilen zaman hesaplandığı içi anne adayı daha 31 haftada olmaktadır. Yasalara uygun doğum hesaplama yöntemi bu şekildedir.

Babalar İçin Doğum İzni Süreleri

Geçmişte doğum izni için sadece anne adayları verilmekteydi.  Fakat yapılan yasal değişikliklerle babalarda az bir sürede olsa doğum izninden faydalanmaktadırlar.  Erkekler için doğum izni süresi yasal olarak 5 gün olarak belirlenmiş durumdadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu