Gebelik

Hamilelik Sırasında Vücut Değişiklikleri Nelerdir?

Hamilelik Sırasında Vücut Değişiklikleri Nelerdir? Hamilelik sürecinde anne adayında birtakım fiziksel ve ruhsal değişimler görülür. Bizde yazımızda hamilelik sırasında vücut değişiklikleri başlığını ele alacağız.

Hamilelik sırasında vücut değişikliklerini bilmek bu sürecin daha bilinçli ilerlemesini sağlar. Hamilelik süreci birçok değişimin birlikte yaşandığı bir deneyimdir. Öncelikle hormonlarda yaşanan etkiler bir süre sonra vücutta da kendini göstermeye başlar. Bizde yazımızda hamilelik sürecinde yaşanan değişimleri başlık halinde ele alalım.

1-) Göğüs Uçlarında Görülen Değişim

Hamilelikte vücutta ilk değişikliklerden biri göğüs uçlarının hassaslaşması ve renklerinin koyulaşmasıdır. Ayrıca göğüslerin boyutlarında bir büyüme yaşanır. Bu durum süt salgılama bezlerinin harekete geçtiğin gösterir. Bunların dışında göbek deliği altında bir kararma belirir. Hamilelikte bu son derece normal bir durumdur.

2-) Sindirim Sorunları

Hamilelikte sık yaşanan problemlerden biride sindirim sorunlarıdır. Rahimin genişlemesine bağlı olarak midenin baskılaması sindirim görevinin tam anlamıyla yerine getirememesine neden olur. Kabızlık, reflü bunlardan biridir. Ayrıca rahimdeki baskının artması genital bölge ve makatta bulunan damarların genişlemesine bağlı olarak hemoroid sorunları görülür.

3-) Yorgunluk Hissi

Hamilelik süreçlerinin ilk aylarında çok fazla görülen yorgunluk hissi anne adaylarını oldukça zorlamaktadır. Anne adayının vücudunun bebeğe uyum sağlamak adına hormonlar salgılaması anneni adaptasyonu sağlar. Aynı zamanda bu uyum süreci bir anlamda annenin vücudunun alışma evresidir. Sabah mide bulantıları da en belirgin belirtilerdir.

4-) Solunum Sıkıntısı

Gebelikte meydana gelen değişikliklerden biri de solunum sıkıntısıdır. Rahmin genişlemesine bağlı olarak diyaframın sıkışması sonucu solunum sıklaşması yaşanabilir. Kalp atım hızının artmasına bağlı olarak gebelerin sırt üstü yatmamaları önerilir.

5-) Ciltte Değişimler

Hamilelikte birçok kadının başına gelen değişimlerden biride cilt değişiklikleridir. Özellikle genital bölge, meme uçları, koltuk altı ve bacak aralarında belirgin olarak koyulaşmalar görülür. Ayrıca kırmızı ve morumsu damarlanmalar ve çatlamalar görülür.

Hamilelikte yüz değişimi açık tenli kadınlarda daha çok fark edilir. Gebelik maskesi adı verilen koyu lekeler yüz ve boyun bölgesinde yoğundur. hamilelik sürecinde güneş ışınlarına karşı daha hassas olan anne adayları bu yüzden güneşten uzak durmalıdır. Doğumdan sonra bu lekeler kaybolur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu