Gebelik

Hamilelikte Aşırı Kusma Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte Aşırı Kusma Nedenleri Nelerdir? Gebeliğin en başından itibaren başlayan ve yaklaşık 2-3 ay boyunca devam edebilen şikayetler arasında kusma ve mide bulantısı yer almaktadır. İlk etapta adet döneminden sonraki 1-2 gün içerisinde başlamaktadır. Daha zorlayıcı ve güç hale gelmesi ise 8. Haftalarda gerçekleşmektedir.

Hamilelikte Aşırı Kusma Nedenleri Nelerdir? Hamileliğin 14. Haftalarına kadar devam edebilen ve bu süreçten sonra sona eren bulantı ve kusma şikayetlerinde tedaviye karşı dirençli hale gelen anne adaylarında gün boyu bir tatsızlık yaşanacaktır. Bilhassa sabah saatlerinde yoğun biçimde yaşanan bu şikayetlerin gün içerisinde de devam ettiği bilinmektedir. Ancak ne zaman başlayacağı ve bitiş tarihi de kişilere göre değişkenlik gösterecektir. Sinsi biçimde ilerlemekte olan bu şikayetler ani biçimde bitebilir.

Anne Adaylarında Migren Sorunu Bulantıları Arttırıyor

Eğer ilk hamileliğiniz ise bulantı ve kusma şikayetleriniz çok daha fazla olacaktır. Bazı durumlarda hamileliğinizin sonuna dek bu tür sorunları yaşayabileceğinizin altını çizmekteyiz. Özellikle hamilelik öncesinde de araç tutması gibi şikayetleri yaşayanların ya da çoğul gebelik durumunun bu tür durumları tetiklediğini belirtebiliriz. Ayrıca anne adaylarının aileden gelen bu tür gebelik ve kusma öykülerinde yaşanma olasılığı çok daha yüksek olacaktır. Migren şikayetini yaşayan ve bu nedenle dayanılmaz ağrılara maruz kalan anne adayları ise bu dönemleri çok daha zorlu biçimde geçirecektir. Rahatsız eden kokulardan uzak durarak, daha az ve sık beslenme takvimine uyarak, sabah saatlerinde kuru gıdalar ile beslenerek ve midenizi etkileyecek ilaçlardan uzak durarak tedbir alabilirsiniz.

Psikolojik ve Hormonal Faktörlerin Bulantıyı Arttırıyor!

Sebebi tam olarak bilinmese de gebelik döneminde yaşanan bulantı ve kusma şikayetlerinde psikolojik veya hormonal faktörlerin de etkili olduğu görülür. Eğer ikiz gebelik yaşıyorsanız, bu durumda kanınızdaki Beta HCG değeri artacağından, kusma ve bulantıların şiddeti de giderek yükselecektir. Eğer bu şikayetler ile birlikte mide yanması ya da ekşime durumlarını yaşıyorsanız, soda veya buna benzer soğuk içecekleri tüketmenizin faydalı olacağını belirtebiliriz. B6 veya bulantıyı önleyecek özelliklere sahip ilaçların ise mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gerekmektedir. Doktorunuzun önereceği dozun üstüne çıkmamaya özen göstererek kullanmanız durumunda bu olumsuz durumların daha hafif boyutlara ulaşacağını belirtebiliriz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu