Sağlık

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Kadınların bir kısmı, hamilelik döneminde şeker hastalığına yakalanırlar. Bundan dolayı hamileliğin 24. ve 28. Haftalarında şeker yükleme testi yapılmaktadır. Özellikle, genetik olarak şeker hastalığına yakalanma riski olanların ve daha önceki gebeliklerinde problem yaşamış olanların bu testi yaptırmaları şarttır. Çünkü bu kişiler, şeker hastalığına yakalanmada risk faktörü taşımaktadırlar.

Gebeliğin 24. Haftasından itibaren bu testi yaptırmak anne ve bebek sağlığı için oldukça önemlidir. Gebelik döneminde anne adaylarında birçok hormonal değişim meydana gelmektedir. Gebelik süresinde bebeğin glikoz ihtiyacının karşılanmasından dolayı anne adaylarında insülin direnci oluşmaktadır. Gebelik sona erdiğinde ise yeniden düzen sağlanmaktadır. Gebelik süresinde oluşan diyabete, gestasyonel diyabet denilmektedir.

Hamilelikte Şeker Yükleme Testi

Gebelikte Şeker Teşhisi

Hamilelik döneminde anne adaylarında gestasyonel diyabetin belirlenmesi amacıyla 24. ve 28. aylarda şeker yükleme testi yapılmaktadır. Fakat anne adayı belli bir risk grubundaysa daha erken dönemlerde yakından takip yapılmalıdır. Şeker yükleme testi yapıldıktan sonra anne adayına şeker teşhisi konulursa hemen tedaviye başlanır.

Anne adaylarında şeker hastalığı tedavisi için insülin kullanımı ya da diyet uygulamaları önerilmektedir. Hamile kadınlarda insülin kullanımını takiben kan şekeri seviyesi normal seyrine döner. İnsüline ek olarak anne adaylarına, gebeliklerine ve kilolarına uygun olacak şekilde bir diyet listesi hazırlanır. Özellikle kan şekerini yükseltecek yiyeceklerden ( çikolata, dondurma, karpuz, tatlı ve beyaz un) uzak durmaları gerekmektedir.

Gebelik döneminde şeker yükleme testi mutlaka yapılmalıdır. Teşhis konulmaması ve tedavi edilmemesi durumunda annelerde birçok hastalık meydana gelebileceği gibi bebeklerde gelişme riski oluşabilir. Aynı zamanda anne adayında ani şeker yükselmesi sonucunda sonuç, bebe ölümleri olabilmektedir. Gebelikte kan şekeri yüksekliği amniyos sıvısında artış yaşanmasına ve bebeğin aşırı kilolu doğmasına dahi neden olabilir.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu