Sağlık

İdrar Yaparken Yanma Sebebi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

İdrar Yaparken Yanma Sebebi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? İdrar yolu iltihabının altında yatan neden çoğu durumda bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondur.

İdrar Yaparken Yanma Sebebi Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır? İdrar yolu enfeksiyonu, idrar yollarında meydana gelen çeşitli iltihabi durumlara verilen isimdir. Alt idrar yolu enfeksiyonlarında, idrarın böbreklerden çekildiği mesane ve üretra adı verilen idrar yollarında iltihaplanma durumu görülür. Mesanede oluşan idrar yollarının iltihaplanmasına sistit denir. Sistit, alt idrar yolu enfeksiyonunun en yaygın şeklidir. Alt idrar yolu enfeksiyonları genellikle zararsızdır.

İdrar Yaparken Yanma

İdrar yaparken yanma rahatsızlığı, kişinin idrar yaparken veya sonrasında hissettiği ağrı ve yanma hissidir. İdrar yolu enfeksiyonunun en sık görülen belirtisidir. İdrar yolu enfeksiyonu, genellikle bakterilerin idrar yolundan mesaneye yayılması ile ilgili olan E. Coli bakterisinin neden olduğu bir enfeksiyondur.

Enfeksiyon sadece mesanede meydana gelirse sistit, üst idrar yollarına yayılırsa “piyelonefrit” olarak adlandırılır. İdrar yolu enfeksiyonlarında idrar yaparken yanma şikayetine ek olarak hastaya sık idrara çıkma, eksik idrar yapma hissi, alt karında ağrı, bulanık ve ağır idrar kokusu gibi rahatsızlıklar da eşlik edebilir. .

İdrar Yapan Bir Kişiye Hangi Testler Yapılmalıdır?

İlk aşamada sipariş edilecek test “tam idrar tahlili” dir. Kanama böbrek hastalığından kaynaklanıyorsa, durum bu testte bulunur. Kan hücreleri incelenerek kanamanın idrar yolunun hangi kısmından kaynaklandığı bulunabilir. İkinci sınav; İdrar kültürü. İdrarda bakteri üremesine göre enfeksiyon tanısı konulur ve antibiyotik tedavisine başlanır. İdrarın sitolojik incelemesi kanserden şüphelenildiğinde yapılır. İdrar tahlilinden sonra böbrek fonksiyonları genellikle kan testleri ile izlenir.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu olan kişiler bol su içerek mesanelerini düzenli olarak yıkamalıdır. Bunun için günde en az 2 litre sıvı tüketilmesi önerilir. Bu sayede etken bakterilerin üremesi ve enfeksiyonun ilerlemesi engellenir. İyileşmeyi desteklemek için su veya infüzyon içmek en iyisidir.

Kanla İdrar Yapan Bir Kişide İdrar Yolu Görüntüleri Nasıl Elde Edilir?

Ultrason, böbrek ve idrar yollarında taş veya kitle aramak için kullanılabilir. Taşların araştırılması da röntgen çekilerek yapılır. Bilgisayarlı tomografi ile böbrek ve idrar yollarının iç ve dış yapısını detaylı olarak incelemek ve hastada taş olup olmadığını araştırmak mümkündür.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu