Ekonomi

İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Evraklar Nelerdir?

İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Evraklar Nelerdir? Krediler, bireysel ve ticari krediler olarak iki grupta ayrılmaktadır. Eğitim ya da tatil gibi krediler ihtiyaç kredileri kapsamında ele alınır.

İhtiyaç Kredisi Çekerken Gerekli Evraklar Nelerdir? İhtiyaç kredisi bankaların sunduğu kredi türlerinden bir tanesidir. Tüketici kredisi adıyla da bilinir. Nakit ihtiyaçlarını karşılamak üzere kullanılır. Uzun vadeli aylara yayılabiliyor.

İhtiyaç Kredisi Şartları

İhtiyaç kredisi nasıl çekilir? Bankaların kredi için müşterilerinden talep ettiği belirli şartlar bulunuyor. İhtiyaç kredisi şartları nelerdir? İhtiyaç kredisi şartlarını şu şekildedir.

  • Kredi başvurusu için 18 yaşınızı doldurmanız gerekir.
  • Gelirinizi belgelemeniz gerekir.
  • Borç geçmişinizin temiz olması gerekir.
  • Kredilerde kefil aranmaz. Ancak banka gerekli görürse talep edebilir.
  • İhtiyaç kredisi 36 ay olarak sınırlandırılmıştır. Fakat ipotekli kredi çekecekseniz 120 ay vadeye kadar ödeme yapabilirsiniz.

Krediyi aldıktan sonra cayma hakkınızda bulunuyor. Krediniz onaylandıktan sonra kullanmaktan vazgeçtiyseniz 14 gün içerisinde krediden cayma hakkınız bulunuyor. Cayma hakkınız ilk olarak müşteri temsilcisine iletmeniz gerekir. Cayma hakkını kullandığınız zaman kredi ve geri iade tarihine kadar ödenmesi gereken faiz tutarını 30 gün içerisinde yatırmalısınız.

İhtiyaç Kredisi İçin Emeklilerden İstenen Belgeler

Emekliler ihtiyaç kredisinden yararlanabilir. Emekliler kendi bankalarından kolayca kredi çekebilir. Farklı bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek isterseniz maaş belgesini göstermeniz gerekir. Bu belgeyi e devlet üzerinden talep edebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi İçin Memurlardan İstenen Belgeler

Memurların ihtiyaç kredisi başvurusu maaş aldıkları bankadan kolayca yapılabilir. Maaş bordronuzu kapsayan belgeleri bankaya ibraz ederek kredi başvurunuzu iletebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi İçin Çalışanlardan İstenen Belgeler

Özel sektör çalışanlarından da gelir belgesi talep edilir. Son aya ait bordro talebiniz sonrasında dilediğiniz bankaya başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi İçin Çiftçilerden İstenen Belgeler

Çiftçiler için BAĞKUR ödeme geçmişi son derece önemlidir. Ayrıca çiftçilik belgesi, arazi tapusu ve teminat belgeleri de talep edilmektedir. Krediniz takibe giren borçlar ya da daha önceki kredi ödemelerinde ortaya çıkan aksamalar nedeniyle onaylanmayabilir. İhtiyaç kredisi onaylanmayanlar mutlaka belgelerinin eksiksiz olmasına dikkat etmelidir. SGK dökümü ve gelir belgesi finansal geçmişinizi tüm detayları ile yansıtmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu