Yaşam

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır? İş göremezlik ödeneği sorgulaması hastalık, hamilelik veya iş kazası nedeniyle çalışamayan işçiler tarafından SGK rapor ücreti hesaplama süreci incelenmekte ve raporlanmaktadır.

İş Göremezlik Ödeneği Sorgulaması Nasıl Yapılır? İş göremezlik ödeneği sorgulaması SGK, işverenin hastalık izni süresini çalışanın maaşından kesmesinden kaynaklanan mağduriyetleri en aza indirmek için iş göremezlik ödeneği ödemektedir. Burada SGK, çalışanın 1 yıl önceki tarih içerisinde en az 90 gün prim ödeyip ödemediğini kontrol eder. Çalışanın bu şarta uyması ve raporunun onaylanması durumunda SGK, ödemeyi PTT aracılığıyla veya kişinin e-Devlet’te kayıtlı banka hesabına yapar.

Sgk İş Görmezlik Raporu Sorgusu

Çalışanların işe gidemedikleri zaman aldıkları sağlık raporu, iş göremezlik raporu olarak anılır. SGK, maluliyet raporunun olduğu durumlarda çalışana işe gidemediği güne kadar maaşından kesilen ücreti öder. E-Devlet üzerinden iş görmezlik raporu sorgulamak mümkündür. İşte e-Devlet üzerinden SGK iş göremezlik raporu sorgulama adımları;

  • İlk önce tarayıcınıza e-Devlet resmi web sayfasına girerek girişinizi yapınız
  • Açılan e-Devlet giriş sayfasında kimliğinizi doğrulamadıysanız, doğrulama işlemini tamamlayın.
  • Kimlik doğrulaması için TC Kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi yazarak ‘Giriş’ butonuna basmanız yeterlidir. (Hala e-Devlet şifreniz yok ise size en yakın olan PTT şubesine giderek e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.)
  • Daha sonra e-Devlet ana sayfasının üst kısmında bulunan arama çubuğuna basarak ilgili alana 4A/4B İş göremezlik Ödemesi (Sosyal Güvenlik Kurumu) yazıp arama butonuna basınız.
  • Açılan sayfa Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olmasına rağmen sayfada ‘Ödemeler’ ve ‘Raporlar’ olmak üzere iki başlık bulunmaktadır.
  • SGK iş görmezlik raporunuza Raporlar başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • Ayrıca ‘Ödemeler’ başlığına tıklayarak rapor nedeniyle SGK’nın alacağı veya alacağı ödemeleri görebilirsiniz.

Rapor Parası Alma Şartları

Son 1 yılda en az 90 gün priminiz varsa;

– Raporunuzu hızlı bir şekilde işverene teslim etmelisiniz. Böylece e-rapor sistemi için verilen 5 günlük süreyi aşamazsınız.

– Raporu aldıktan sonra bağlı olduğunuz SGK’yı bilgilendirmeniz yararınıza olacaktır. Hastaneler yakındaki herhangi bir SGK şubesine bildirilebilir.

SGK raporunuz incelenmesinden sonra onay verilmelidir. Onay gelir gelmez ödemenizi PTT’ye yapar. E-Devlet’te kayıtlı bir banka hesabınız varsa, ücretiniz o hesaba gönderilecektir. Ayrıca e-posta veya SMS ile bilgilendirileceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu