Eğitim & Kurs

Jüri Karşısında Heyecanınızı Yenmenizi Sağlayacak Öneriler

Yetenek sınavlarında bir yandan yeteneklerinizle jüriyi etkilemeye çalışırken diğer bir yandan da juri karşısında heyecanımı nasıl yenerim? sorusuna cevap verebiliyor olmanız gerekir.

Doğru Oyunu Seçin

Eğer çok heyecanlanacağınızı ve jüri karşısında ne yapacağını bilmeden kalacağınızı düşünüyorsanız sizi zorlamayacak kolayca üstesinden gelebileceğiniz bir tiradı seçmeniz gerekir. Jüri karşısında sergileyeceğiniz oyunun bir pasajını tamamını bilmeden ve karakteri tanımadan yapmanız mümkün değil. Bu nedenle oyunun tamamını okuyarak karakterin nasıl tam durumunu öğrenmeniz gerekiyor. Aynı zamanda bu aşamadan sonra soru-cevap şeklinde devam edileceğinden oyun ve yazarı hakkında soru sorulabileceği ihtimaline karşı araştırmanızı yapın.

Kendinize Güvenin

Oyuncu olmanın başlıca şartlarından birisi kendine güvendir. Sahneye hakimiyetinizi tam olarak sağlayabilmeniz ve jüriye bu işi yapabileceğinizi gösterebilmeniz için kendinize inanmanız ve güvenmeniz şarttır. Eğer siz kendinize güvenirseniz jüri karşısında ne yapmalıyım? Sorusununun cevabını da bulmuş olursunuz. Çünkü siz kendinize güvenirseniz karşı taraf da size güvenerek başarılı olmanıza vesile olacaktır.

Rahat Hareket Edin

Çok aceleci ve telaşlı olmamanız, rahat hareket etmeniz jürinin size karşı bir güven duymasına sebep olacaktır. Aynı zamanda verilecek eğitimleri hakkıyla alabileceğiniz ve mesleğe başladığınızda bu işi yapabileceğiniz düşüncesi oluşacaktır.

Doğaçlamayı Öğrenin

Jüri karşısına çıktığınızda heyecandan veya bulunduğunuz ortamın gerginliğinden repliğinizi unutabilirsiniz. Eğer doğaçlama yapamıyorsanız sahnede unuttuğunuzu hatırlayana kadar donup kalacaksınız anlamına gelir. Bu tarz zor durumlarda kalmamanız için kendinizi bu konuda geliştirmeniz gerekecektir. Gün içerisinde sürekli olarak doğaçlama yaparak bu konuda pratik kazanabilirsiniz.

Verilen bütün bu önerileri dikkate aldığınızda jüriyi nasıl etkileyebilirim? Sorusunun cevabını bulmuş olursunuz. Bu şekilde de hayallerinizin gerçekleşmesindeki ilk adımı sorunsuzca atlatarak oyuncu olabilmek için eğitimizi almış olursunuz.

                                                                           

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu