Dekorasyon

KÂĞIDIN KEŞFİ

KÂĞIDIN KEŞFİ ve DEKARASYON

Hayatımızın hemen her alanında kullandığımız vazgeçilmez bir maddedir kâğıt. Para, kitap, defter, iletişim, ambalaj, temizlikte tuvalet kâğıdı ve kâğıt havlu olarak, kartonpiyer gibi inşaat ve yapı sektöründe ve daha birçok alanda kullanırız bu önemli maddeyi. Eski mısırlılar papirüs denilen bir çeşit kamıştan kâğıt benzeri bir şey elde ettiler. Sonrasında deriden yapılan parşömenler kullanılmaya başlandı. Çinliler ilk kâğıt yapımını başardıklarında 500 yıl boyunca bu sırrı paylaşmadılar. Kâğıdın Avrupa’da yayılması çok uzun yıllar almıştır.

Çok büyük bir keşiftir kâğıt. Okuma, yazma, ülkeler arası yazışmalar, medeniyetlerin kuruluşu ve yıkılışı gibi tarihe tek ve en güvenli tanıktır. Eskilerin çok güzel bir sözü vardır “söz uçar, yazı kalır” ne kadar doğru söylemişler. Tarihin yazılı metinleri karanlık dönemlere, savaşlara, imparatorlukların şaşaalı zamanlarına not düşüp müthiş hafızasıyla bildiklerini muazzam bir birikimle yüzyıllarca sonrasına iletiyor.

ELDE EDİLİŞİ

Kağıdın elde edilmesi günümüzde çok modern aletlerle gerçekleştirilmektedir. Çeşitli kimyasallar yardımıyla hamur haline getirilen ağaç suyu alınarak presleme ve kurutma yöntemleriyle kullandığımız haline dönüştürülür. En fazla üretim yapan ülkeler Çin ve Amerika’dır. Çin tüm dünyada kağıt üretiminin %20’lik payına sahiptir. Türkiye kâğıt üretiminde dünyada 25. Sıradadır.

Hepimiz banka atm lerinde aynı mesajla karşılaşmışızdır. “ormanlarımızın yok olmasını önlemek için bilgi fişi almayınız” çok doğru bir mesajdır. Kâğıt israfı ülkemizde çok fazladır. Bu israfı önleyebilmek için basit önlemler almak mümkün. Örneğin; faturalarınızı e-posta yoluyla almayı tercih edin. Kullanılmış kâğıtların geri dönüşüme katılmasını sağlayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu