Güzellik

Karpuz Çekirdeği Yağının Faydalar

 

Karpuz Çekirdeği Yağının Faydalar

Bir meyve olarak tüketilen karpuz özellikle yaz aylarında serinletici etkisiyle yaz meyvelerinin vazgeçilmezleri arasında yerini alır. Karpuz çekirdekleri ise soğuk presleme yöntemi kullanılarak yağı çıkarılmakta ve birçok kozmetik üreticisi firmamın vazgeçilmezleri arasında yerini almaktadır. Vücut, cilt ve saç üzerinde önemli faydaları bulunan karpuz çekirdeği yağı tek başına başlı başına şifa kaynağıdır.

 

Karpuz Çekirdeği Yağının Faydaları

 

Vücudunuzun hemen her bölgesinde bakım amaçlı kullanabileceğiniz karpuz çekirdeği yağı cilt üzerinde hızla emilime uğrayarak cildinizde yağlı bir his uyanmasına izin vermeden cildinizin hızla nemlenmesini sağlamaktadır.

 

Cilt üzerinde yağlı bir tabaka oluşturmaması ile kuru yağ olarak da adlandırılan karpuz çekirdeği yağı, cilde derinlemesine nüfus ederek aknelerden kurtulmanızı sağlamaktadır.

 

Güneş ışınlarının cildinize verdiği zararlardan bu yağ ile kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

Cildin yaşlanma etkilerini azaltarak cildinizin elastikiyetini korumasına yardımcı olan bu yağ ile kırışıklıklarınızı erteleyebilirsiniz.

 

Ayrıca saçlar için kullanıldığında saç derisini ve saçı nemlendirerek içeriğinde bulunan B vitamini ile saç köklerini saç ucuna kadar güçlenmesine destek sağlamaktadır.

 

Karpuz çekirdeği yağı cilt maskesi

 

Malzemeler

20ml karpuz çekirdeği yağı (soğuk pres)

10ml üzüm çekirdeği yağı (soğuk pres)

10ml avokado yağı

5ml kabak çekirdeği yağı

5ml biberiye yağı

 

Maskenin Hazırlanması

Belirtilen miktarlarda tüm malzemeyi cam bir kase içerisinde iyice karıştırın ve cildinize uygulayın. Karışımın cildinizle etkileşimi açısından 20 dakika kadar maskeyi cildinizde bekletin ve hemen ardından cilt tipinize uygun bir sabun ve ılık su ile maskeyi cildinizden arındırın.

 

Haftada bir kez düzenli olarak uygulayacağınız maske ile cildiniz kuru ile cildinizi nemlendirebilir, yağlı ise nem dengesini koruyabilir, kırışıklıklarınızı erteleyerek akne ve cilt lekelerinizden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

Karpuz çekirdeği yağı saç maskesi

 

Malzemeler

20ml karpuz çekirdeği yağı(soğuk pres)

20ml dul avratotu yağı

20ml jojoba yağı

20ml aloe vera yağı

 

Maskenin hazırlanması

Tüm malzemeleri iyice karıştırarak saç deriniz başta olmak üzere kökten uca saçlarınıza karışımı masaj yoluyla uygulayın. Saçlarınızın beslenebilmesi açısından bir bone takarak saçlarınızı toplamanız önerilir. Yaklaşık yarım saat maskeyi saçınızda bekletmenin ardından saç tipinize uygun şampuan ile maskeyi saçlarınızdan arındırabilirsiniz.

 

Haftada bir kez saçlarınıza düzenli olarak uygulayacağınız bu maske ile saçlarınız kökten uca beslenerek, vitaminsizlikten kaynaklanan kırılmalar ortadan kalkacaktır. Ayrıca saçlarınızın yıpranmış görüntüsü ortadan kalkarak daha canlı, sağlıklı ve parlak saçlara kavuşacaksınız.

Dilerseniz karpuz çekirdeği yağını tek başına cildinizi nemlendirmede de kullanabilirsiniz. Özellikle elinizde ve ayak topuklarınıza oluşan çatlaklarda birebir etkilerini göreceksiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu