Güzellik

Kefir

Kefir

 

Kefir, Kafkasya kökenli ve fermente edilmiş bir süt ürünüdür, içerdiği asit sebebiyle hafif ekşi bir tada sahiptir. İçinde bir çok probiyotik bakteri bulunduran bu yoğun kıvamlı içecek, keçi ,koyun ve manda gibi hayvanların sütünden elde edilebilir. Kefirin içimi yoğurt, süt ve ayran karışımı bir tat verir ve vücuda sayısız faydası olduğu bilinmektedir. Kefir, Orta Asya Türkleri’nin uzun yaşam sırrıdır ve günümüzde hala popülaritesini sürdürmektedir. Peki, kefiri evde kendimiz için kolayca hazırlayabilir miyiz?

Ev Yapımı Kefir

Bu faydalı mikroorganizma ve vitamin deposu içeceğin hazırlanma süreci aslında çok basit, hatta bu işte tecrübe kazandıkça kendi damak tadınıza göre ev yapımı kefir hazırlamanız bile mümkün. Kefir, ufak taneciklerden oluşan bir organizma topluluğu olduğu için bu organizmaları sütle beslemek gerekiyor, bu kefir tanecikleri sütle beslendikçe şişiyor ve kefir çoğalmaya başlıyor. Başlangıçta ihtiyacınız olan şey ise tabi ki kefir mayasını temin etmek, bunu da aktarlardan veya tanıdıklarınızdan bulabilirsiniz. Kefir, 20-25 derecede mayalandığı için, mayaları oda sıcaklığında tutarsanız mayalanma işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Mayalama işlemini yaparken kullandığınız araç gereçlerin metal içermemesi çok önemli, kefirdeki mikroorganizmalar hiçbir şekilde metalle etkileşime geçmemeli. Kefir taneciklerini plastik bir kaşıkla sütün içine koyup kapağını kapatıp yaklaşık 24 saat karanlık bir ortamda bekletmelisiniz. Eğer daha fazla bekletirseniz daha ekşimsi bir tat elde edersiniz. Daha sonra plastik bir süzgeçle kefir tanelerini süzüp onları tekrar kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu