Ekonomi

Kredi Kartı Taksit Sınırı Nedir?

Kredi Kartı Taksit Sınırı Nedir? Bankalar tarafından sunulan özellikle paranın olmadığı dönemlerde başvurulan kredi kartlarının belli taksit sınırları bulunmaktadır. Bu yazımızda kredi kartı taksit sınırı hakkında bilinenleri ele aldık ve sizlerle paylaşacağız. işte detaylar..

Kredi kartı taksit sınırı ilgili bankadan alınan kredi kartında bulunan kredi kartı sınırına denilmektedir. Kredi kartı taksit sınırı BDK tarafından yapılan bir düzenleme olup belli eşyaları kredi kartı ile aldığınız zaman belli zamanla ödeme sınırlandırması yapmaya denilmektedir. Özellikle taşınabilir mal alımında ya da taşınmaz mal alımında belli sınırlandırmalar mevcuttur son zamanlarda çokça kullanılan kredi kartı sınırı nedir sorusu kredi kartı kullanıcıları için çokça merak edilen soruların başında gelmektedir. Bu yazımızda kredi kartı taksit sınırı nedir konusunu ele alacağız.

Kredi Kartı Taksit Sınırında Yeni Düzenleme

BDK Başkanı Mukim Öztekin’in yaptığı açıklamadan yola çıkarak yapacakları yeni düzenlemeyle birlikte kredi kartlarının taksitlendirilmesine sınırlamalar getirileceğini belirttiği için bugün birden fazla ürün alımında kredi kartı taksit sınırı bulunmaktadır. Burada “Genel taksit sayısı, mevcut ortalama taksit sayısı olan 9 ay ile sınırlandırılacak” denilmiştir.

Örneğin ev eşyası alımında sadece 12 aylık bir taksit sınırı bulunmaktadır bu taksit sınırının nedeni ev eşyası alımında taksitlendirmenin sadece 12 aylık yapılabileceğini belirtmektedir. 12 aylık taksit sonucunda ödeme yapılmadığı taktirde çeşitli yaptırımlara gidilmektedir. Çeşitli bankalar tarafından çeşitli taksitlendirmeler de mevcuttur.

Kredi Kartı Taksit Sınırı Aşıldığı Zaman Ne Olur?

Hangi bankayı kullanırsak kullanalım eğer kredi kartı taksit sınırı aşıldığı zaman 90 gün içinde ödeme yapılmadığı taktirde idari takip başlatılacaktır. Bu idari takip sürecinde kişi ödeme yapmadığı taktirde haciz gibi birden fazla yaptırım uygulanabilmektedir. Bu durumu yaşayan kişiler bankaları ile iletişime geçerek mağdur durumda olduğunu, ödeme yapamayacağını anlatabilir. Banka bu durumda olan kişilerin kredi kartı borçlarını ödemek için çeşitli taksitlendirme seçenekleri sunacaktır.

Bunun yanı sıra kredi kartı taksit sınırı aşılmaz her ürünün belli bir taksit sınırı vardır. Örneğin telefon, tablet gibi cihazlarda taksitlendirme gibi durum yoktur. Yani direk olarak nakit bir şekilde çekim ödeme yapmak durumundasınız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu