Sağlık

Kulak Çubuğunu Neden Kullanmamalıyız?

 

İki tarafı minik pamuk şeklinde tasarlanmış kulak çubuğu bazı insanların vazgeçilmezidir. Ancak kulak çubuğunu kullanırken iki kere düşünmek gerekir.

Kulak Çubuğunun Zararları

İnsanlar kimi zaman kulak çubuğu neden kullanmamalıyız sorusunu merak eder. Uzun zamandır kullanılan kulak çubuğu artık uzmanlar tarafından tehlikenin habercisi olarak ifade edilir. Pek çok kulak rahatsızlığının asıl nedeni kulak çubuğu kullanımıdır.

Kulak çubukları aslında sadece kulak kıvrımlarındaki kirleri temizlemek için tasarlanmıştır. Ancak insanlar genellikle kulak çubuklarını kulaklarının her bölgesini temizlemek için kullanırlar. Bu durumda kirlerin daha derinlere girmesine ve orada hapsolmasına neden olur. Bu şekildeki bir durum ile karşılaşmamak için de insanlar kulak çubuğu kullanırken son derece dikkat etmelidir.

Kulak çubuğu kullanmak öncelikli olarak kulak zarında delinmeye kadar pek çok hastalığa neden olur. Kulak çubuğunun kulak içerisine derinlemesine girmesinden kaynaklı kulak zarı delinmeleri sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ayrıca kulak çubuğunun zararları arasında kulakta mantar oluşumu da yer alır. Kulak kirlerinin sürekli arkaya itilmesi ile kulakta mantar oluşumu yer alır.

Dış Kulak Enfeksiyonuna Neden Kulak Çubuğu?

Kulak çubuğunun bilinçsiz bir şekilde kullanılması dış kulakta çizilmelere neden olur. Bu çizikler de dış kulağın enfeksiyonlara daha da hazır bir hale gelmesine neden olur. Dış kulaktaki enfeksiyonlar nedeni ile insanlar ciddi rahatsızlıklar içerisinde bulunur. Özellikle de yaz aylarında havuzlarda ve denizlerde zaman geçiren insanlar için sürekli kulakların nemli kalması nedeni ile kulak hastalıkları daha sık görülür.

Kulak çubuğu kullanırken son derece dikkat etmek gerekir. Kulağın derinliklerine doğru itmeden sadece kulağın kaba kısmını temizlemeniz gerekir. Bu sayede de kulak çubuğu kullanımı ile sadece kulağın dış kısmındaki kirleri temizleyebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu