Moda

KURBAN BAYRAMI HAKKINDA SORU VE CEVAPLAR

KURBAN BAYRAMI HAKKINDA SORU VE CEVAPLAR

 

KURBAN NE ANLAMA GELİR?

Kurban, Allah’a (c.c) yaklaşmak demektir. Kurban, sadece Allah (c.c) rızası için belli koşulları üzerinde barındıran hayvanları KurbanBayramının ilk günü bayram namazından sonra başlayarak üçüncü günü güneş batana kadar kesilen hayvanları kapsar. Kurban kesen kişi hem Allah’a (c.c) yaklaşmış hem de kurban vesilesiyle fakirlere yardım etmiş olur. Kurban, Müslüman’ın varını yoğunu Allah (c.c) yolunda ve O’nun rızası için feda edebileceğinin göstergesidir.

KURBAN KESMENİN DİNİ BİR DAYANAĞI VAR MIDIR?

Kur’an-ı Kerim’de kurban hakkında birçok ayet bulunmaktadır. Kurban hakkındaki ayetler incelendiği zaman kurban kesmenin ibadet olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Kurban kesmedeki asıl amacın ihlas ve takva olması da kurbanın ibadet olduğunu gösteren bir işarettir.

KURBAN KESMENİN DİNİ BİR DAYANAĞI VAR MIDIR?

KURBAN KESERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Kurban, ehil kişiler tarafından hayvana eziyet vermeden hızlı bir şekilde kesilmelidir. Kurbankesilirken çevre temizliğine de önem verilmelidir. Kurbanların kesim alanında birbirlerini görecek biçimde bulundurulmamasına çok dikkat edilmelidir.

KURBANLIK HAYVAN BAYILTILIP KESİLEBİLİR Mİ?

Herhangi bire zaruret doğması halinde veya hayvana eziyet vermemek amacıyla uygun teknikler kullanılmasıyla hayvanın bayıltılarak kesilmesinde herhangi bir mahsur bulunmamaktadır. Ancak hayvan kesilmeden önce verilen şokun tesiriyle ölürse bu kurban olmayacağı gibi eti de tüketilemez.

KURBAN KESERKEN BESMELE ÇEKMEK ŞART MIDIR?

Müslümanlar, vacip olan kurban niyetiyle de olsa başka bir niyetle de olsa hayvan keserken besmele çekmek zorundadır. Hayvan kesilirken bilerek besmele çekilmezse o hayvanın eti tüketilmez. Hayvanı keserken Besmele çekmek unutulursa o hayvanın eti tüketilir.

KURBAN KESERKEN ABDESTLİ OLMAK GEREKİR Mİ?

Kurban keserken ille de abdestli olmaya gerek yoktur. Ancak kurban kesmek bir ibadet olduğu için abdestli olmak da fayda vardır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu