Güzellik

Makyaj Ürünleri Açısından Uzak Durulması Gereken 10 Kimyasallar

 

Makyaj Ürünleri Açısından Uzak Durulması Gereken 10 Kimyasallar

İstesek de istemesek de kimyasallarla çevrelenmiş olarak yaşıyoruz. Kullandığımız kozmetik ürünlerden oda parfümlerine, temizlik malzemelerinden deodorantlara neredeyse her ürünün içinde uzun ve tuhaf isimlere sahip ve eğer kimya mühendisi değilsek ne oldukları hakkında zerre fikrimiz olmayan pek çok bileşen mevcut. Bazıları elbette gerekli, ama zararı faydasından fazla olanlar da oldukça fazla. Üstelik bu tarz ürünlerin çoğunu direk vücudumuza uyguluyoruz ve evet; o çilek kokulu parıltılı harika losyon kendimizi çok iyi hissettiriyor belki, ama bize cildimizi kurutmaktan çok daha fazla zarar verebileceği de gerçek! Uzun süre kullandığımızda vücudumuzda birikerek çeşitli hastalıklara yol açabilen bu kimyasallar sadece bize değil, toprağa ve yeraltı sularına karışarak çevreye ve dolayısıyla başkalarına ve gelecek nesillere de zarar vermeyi sürdürüyorlar.

 

Makyaj Ürünleri Açısından Uzak Durulması Gereken 10 Kimyasallar

 

Gelin, bir mağazada elimizde tuttuğumuz ürünün “içindekiler” kısmını incelerken karşımıza çıkması halinde, o ürünü hemen rafa geri bırakmamız gereken bu kimyasallara bir göz atalım.

 

1. Paraben: Zararı artık herkes tarafından bilindiği için, raflarda “paraben içermez” işaretli ürünleri daha sık görmeye başladık. Losyonlar, kremler, deodorantlar ve makyaj malzemeleri gibi ürünlerde bulunabilen bu madde, göğüs kanserine yol açabiliyor ve ürünlerde methylparaben, butylparaben, ethylparaben ve propylparaben isimleriyle bulunabiliyor.

Paraben

 

2. Sülfat: Şampuan ve duş jeli gibi köpüklü ürünlerde sıkça görülen sülfatın, gözleri ve deriyi tahriş etme potansiyeli oldukça yüksek.

 

3. BHA&BHT: Çoğunlukla makyaj malzemeleri ve nemlendiricilerde koruyucu olarak bulunan bu kimyasallar, deride alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Bazı araştırmalar, bu maddelerin insanlar için kanserojen etkiye sahip olabileceğini de ortaya koymuş.

 

4. Petrokimyasallar: Böbrek, beyin ve solunum sistemi için zararlı olan bu kimyasallar, deri aracılığıyla emilerek vücudumuza giriyorlar. Petrokimyasalları ürün etiketinde “alkol” kelimesi ya da aynı anlama gelen “-anol” son eki ile tanıyabiliriz. Örn: Isopropyl alcohol(ya da isopropanol), metil alkol(methyl alcohol ya da methanol), buthyl alcohol(butanol), ethyl alcohol(etil alkol ya da ethanol).

 

5. DEA, MEA ve TEA: New York polis teşkilatının bölüm isimleri gibi duran bu kimyasallar, güneş kreminizi, losyonlarınızı ve el sabunu ya da sampuan gibi temizleyicilerinizi kaymaksı ve köpüklü yapmak için kullanılıyorlar. Yapılan araştırmalar, cilt üzerine tekrar eden uygulamaların karaciğer ve böbrek kanseri riskini arttırdığını göstermiş. Avrupa’nın pek çok bölgesinde şimdiden yasaklanan bu kimyasalları, ülkemizde o kadar sıkı bir denetim olmadığı için pek çok üründe görebiliyoruz maalesef.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu