Sağlık

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanserinde Erken Teşhis Önemi

Meme kanseri nedir? son yıllarda en çok araştırılan konuların başında gelmektedir.  Her gün pek çok kişinin karşı karşıya kaldığı kanser çeşitlerinden biri olan meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor en çok konuşulan konu olmaktadır.

Meme kanseri nedir? sorusuyla birlikte, meme kanserinde erken teşhis hayat kurtarıyor konusu çok daha önemli olduğundan tüm kadınların dikkate alması gerekmektedir. Son yılların en fazla görülen kanser çeşitlerinden birisi olan meme kanseri hastalığı tüm kadınların en fazla korktuğu ve dikkat etmeye çalıştıkları konuların başında gelmektedir. Bunda dolayı uzmanların yapmış oldukları açıklamalara göre düzenli olarak bu alanda kontrollerin yapılması gerekir. Yapılan kontroller ile hastalığın ortaya çıktığı ilk zamanlardan belli olması ve erken teşhis konması tedavi sürecinde büyük rol oynamaktadır.

Meme Kanseri

Dünyanın her yerinde tüm kadınlarda en fazla görülen kanser türü olan meme kanserison yıllarda çok daha fazla artış göstermektedir. 40 ile 45 yaşları arasında yer alan kadınlarda en yüksek ölüm sebebi olarak bu kanser çeşidi görülmektedir. Dünyada her 8 kadından bir tanesi meme kanserine yakalanma riski bulunmaktadır. Ayrıca Avrupa da her 4 kadından biri meme kanseri sebebi ile yaşamı bitmektedir. Ülkemizde de % 24 oranında kadınlarda en fazla rastlanan kanser türü olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Bilim adamlarının devamlı olarak yaptıkları araştırmalara rağmen günümüzde meme kanserinin oluşumunun önüne geçecek bir tedavi yöntemi bulunmamıştır. Fakat tedavide yer alan başarı oranları çok önemli oranda artmıştır.

Meme Kanseri Belirtileri

Meme rahatsızlıklarında ilk akla gelen meme kanseri olmaktadır. Bundan dolayı kadınlar kendilerini devamlı olarak kontrol etmelerinde büyük fayda olacaktır. Güzel görülen belirtiler, elle hissedilen belirtiler ve meme ağrısı gibi bulgular ile erken teşhis konulması mümkün olmaktadır. Özellikle meme kanserinde gözle görülen belirtiler şunlardır;

  • Memenin şeklinde değişiklik,
  • Meme başlarının pozisyonunda değişiklik,
  • Meme başında yara, kızarıklık ve kalınlaşma,
  • Meme başından gelen akıntı,
  • Meme derisinde renk değişiklikleri,
  • Meme derisinde şişme ve kalınlaşma,
  • Meme ya da meme balının içine doğru çekik duruma gelmesi,

Kadınlar yukarıda yazılan belirtileri görmeleri halinde hiç zaman kaybetmeden uzman bir doktora görünmesi gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu