Sağlık

Miyop Konusunda Bilinmesi Gereken Detaylar!

Miyop Konusunda Bilinmesi Gereken Detaylar! Miyop, yakının net bir şekilde uzağın ise gayet bulanık olarak görülmesine denilmektedir. Kelime anlamı olarak ise miyop, kapalı göz manasına gelmektedir.

Miyop Konusunda Bilinmesi Gereken Detaylar! Gözlerinde miyop rahatsızlığı bulunan kişilerin bu durumu, yakınını net bir şekilde gördükleri halde, uzağı bulanık olarak görmesinden kaynaklanmaktadır. Yaygın bir şekilde görülen ve gözlemlenen miyop rahatsızlığı, lens yahut ta gözlüğün kullanılması ile çözümlenebilmektedir.

Miyobun Kapsamlı Tarifi

Yakını oldukça net görebilen biri, uzağı aynı şekilde görememesi bir göz kusurudur. Kapalı göz manasına gelen miyobun tarifi budur. Bu tabirin tanımda kullanılmasının nedeni ise uzağa bakmaya ve görmeye çalışırken, gözü kısma sık kısarak bakmasından dolayı kapalı göz denilmiştir. Miyop belirtisinin insanda olup olmadığını anlamanın en önemli yolu, uzaktaki cisimlerin niteliğini kaybetmeye başlaması yahut ta bulanıklaşmasıdır.

Gözde bulunan kürenin ön kesimi arka kesimine göre daha uzun çapta bulunmaktadır. Bu farkın oluşmasından dolayı miyop rahatsızlığı ortaya çıkmaktadır. Çünkü gözün merceğinin belirli bir uzaklıktan sonra cisimlerin görüntülerinin net bir şekilde kırılmasında zorlanmaktadır ve net bir görüntü almadığından dolayı da görme işleminin zorlaşmasına neden olmaktadır. Miyop rahatsızlıkları farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir.

Çeşitleri İle Miyop Rahatsızlıkları

Aksiyal Miyopi

Miyop rahatsızlıklarından biri olan Aksiyal miyopi, gözüm küresinin hem arka tarafında hem de ön kısmında aynı uzunlukta olması nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Keratokunus

Bazı insanlarda ise göz küresi eşit uzunlukta olmasına rağmen, korneanın yapısı dik bir şekilde olmasından dolayı ortaya keratokonus rahatsızlığı çıkmaktadır.

Yatrojenik Miyopi

İnsanlarda zaman içerisinde yaşın ilerlemesi ile meydana gelen nükleer katarakt oluşmaktadır. Bu oluşumla birlikte ortaya yatrojenik miyopi çıkmaktadır.

Geçici Miyopi

İnsanların zaman içerisinde açlık kan şekerleri düşmektedir. Açlık kan şekeri ile bazı ilaçların sürekli bir şekilde kullanılmasının etkisi, ortaya geçici miyopiyi çıkarmaktadır.

Miyop Belirtileri

Miyopun belirtilerinin genellikle kalıtımsal bir nedenle ortaya çıktığı bilinmektedir. Ayrıca gözün çok fazla kullanılması gibi durumlarda, miyop bozulmasına rastlanılmamaktadır. Görüntüler retinanın ön kısmına düşmesi ile de ortaya çıkmaktadır. Ayrıca yaşanan birtakım göz rahatsızlıkları sebebi ile de, miyop rahatsızlığı görülebilmektedir. Kişinin yaşadığı, başka hastalıkların tetiklemesiyle de ortaya çıkabilmektedir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu