Dekorasyon

Mutfak Tasarlarken Hangi Malzemeler Kullanılmalı?

Mutfak tasarımı yapmak isteyen kişiler için malzeme kullanımı merak edilen bir konudur. Her tasarımın kendine özel uygulamaları olabilir. Yani bunun anlamı da kullanılan malzemelerde isteğe göre değişik seçenekler olmasıdır. Yani her mutfak malzemesi aynı olmayacaktır.

Doğal Taştan Tezgahlar

Üretimi doğal taştan yapılan tezgahların en büyük avantajı sağlam olmalarıdır.  Yani mutfaklarınızda yıllarca sorunsuz kullanım talep ediyorsanız bu durumda doğal taş tezgahları kullanmak mümkündür. Doğal taş kategorisinde değerlendirilecek olan taşlar mermer ve granit şeklindedir. Bu taşların kendi yapısal olarak özellikleri vardır.  Granit tezgah, ısının izole edilmesi, dayanıklı olması gibi açılardan büyük avantaj sağlar. Renk açısından seçeneğin çok olması karışık bir yapı seven kişiler için de idealdir.

Kompozit Tezgah ve Corian Tezgahlar

Corian tezgâhlar, akrilik tezgâh sınıfına giren, üretim malzemesi olarak taş, kum ve cam porselen ürünlerinden oluşan malzemelerdir.  Bu malzeme şekillenmesi açısından avantaj sağlamaktadır. Kompozit tezgâh türlerinden olan dekton tezgah çeşitleri de birkaç farklı malzemenin yüksek basınç ile sıkıştırılması ve bu şekilde sertleştirilip kolayca işlenebilmesi ile kullanılmaktadır.  Sıkıştırılarak üretildiği için bu malzemeler ince yapıdadır ve çok dayanıklıdır. Aynı sınıfta yer alan kuvars tezgahlar da taş kökenli ve çok da ekonomik olmayan taş türleridir. Daha az çeşitli olan bu taş çeşitleri çizilmelere karşı dayanıklı olmasıyla bilinmektedir.

 Mutfak İçin Zemin Seçiminde Önemli Detaylar

 Mutfak zemini için kullanılan malzemeler konusuna gelince bunun son derece kritik olması söz konusudur. Zemin seçerken sadece malzeme özelliğine değil uzun vadede nasıl geri dönüşü olacağına da bakılması gerekir. Ayrıca ses ve ısı yalıtımı gibi konulara önem vermek gerekir. Mutfaklarda ses olacağı için bazı ince duvarlı yerlerde yalıtım gerekebilir. Ayrıca altı boş olan dairelerde mutfak zemininin yalıtımı konusuna önem vermek gerekir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu