Güzellik

NEDEN MİYOP OLURUZ?

 

NEDEN MİYOP OLURUZ?

Miyopluk ya da uzağı net olarak görememe çokça rastlanılan göz problemleridir.Genetik olabileceği yönündeki iddialara rağmen çevresel faktörler de oldukça önemli bir etkendir.

Özellikle Avrupa ve ABD’de yaygın olan miyopluk,yüzde 40’lara varan rakamlara ulaşıyor.Bazı Asya ülkelerinde ise bu oran neredeyse iki katı oranındadır.
Kanada’da yapılan araştırmalar sonucu ise eskilere dayanan bir sorunu gözler önüne seriyor.50 yıl öncesine giden bir geçmişten bahsedilmektedir.Eskimolarda aslında neredeyse hiç miyopluk görülmezken bugünkü nesillerde yani çocuklarda ve gençlerde yüzde 10-20 arası gözlük kullanımı görülmektedir.Uzmanlar ise miyopluğun genetik olması durumunda böyle bir durumun asla mümkün olamayacağını söylüyor.Zaman içinde ise Eskimoların bu eski yaşam tarzından vazgeçip daha Batılı bir yaşama dönmeleri göz bozukluklarına neden olmaktadır.Hatta miyopluğun aslında bir sanayi hastalığı olduğu söyleniyor.
Son zamanlarda Avrupa’da yapılan gözlemlere bağlı olarak,açık havada daha çok zaman geçirenlerin aslında miyop olma ihtimalinin kapalı ortamda vakit geçirenlerden çok daha düşük olduğu gözlemlenmektedir.Bunun nedeni ise kesin olarak bilinmemekle birlikte güneş ışığının gözleri pozitif olarak beslemesine dayandırılıyor.
Güneşin vücuttaki D vitamini üretimini tetikleyerek,bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve beyin fonksiyonlarını arttırdığı için D vitamini göz sağlığında da etkili olabilmektedir.
Başka bir açıklama da ise güneşin doğrudan göz üzerinde dopamin salgılanmasını sağlayabildiği söylenmektedir.Miyopluk sorunu göz yuvarının aşırı büyümesi sebebiyle lensin görüntüyü retina üzerine odaklamada sorun yaşamasına neden olurken,dopaminin ise bu büyümeyi epeyce sınırlayarak gözü sağlıklı kıldığına inanılmaktadır.
Bütün bu tartışmalar ve araştırmalar sadece akademik önem taşımazken,tedaviye yönelik önemli ipuçları da içermektedir.Örneğin;miyop sorununun çocuklarda ilerlemesini engelleyebilmek hatta hasarı geri yönde çevirmek için mavi ışık yayan lambaların kullanılması son zamanlarda tartışılıyor. Miyop tavuklarda da kırmızı ışığın yol açtığı göz hasarının günde birkaç saat mavi ışıkta kalmaları  sonucu giderildiği gözlemlenmiştir.
Miyopluk tedavilerinden en önemlilerinden olan atropine adlı göz damlası üzerinde duruluyor.Bu damlanın da miyopluğa neden olan göz yuvarının büyümesi sorununu aslında yavaşlattığı biliniyor. Fakat bu damlanın bazı yan etkilerinin de görülmesinden dolayı denemelere ise ara verildi.Ancak daha önce kullanılmış olan miktarın yüzde biri bile kullanıldığında ise damlanın etkili olduğu görüldüğünde bu yan etkilerin de minimuma inebileceği düşünülerek damla üzerinde tekrar çalışmalar başlatıldı.
Şimdilik yapılacak en iyi şey ise gözlük ya da lens kullanmaya devam etmek ve özellikle çocukları dışarıda ve açık havada  daha fazla zaman geçirmeye teşvik etmekten başka yol bulunmuyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu