Gebelik

Normal Doğum Korkusunu Bilinçlenerek Yenin

Son yıllarda,  normal doğum korkusunu bilinçlenerek yenin gibi başlıklara sıkça rastlanır oldu; halbuki eskiden “normal doğum”, tabiatın düzenine uygun olan en doğal yöntemdi.

Her annenin isteyerek ve farkında olarak tadabilmeyi arzu ettiği doğum şekli, normal doğum iken; şimdilerde “sezaryen doğum”, son derece hatalı bir bakış açısıyla tercil edilmekte. Çünkü önceki yıllarda, sezeryen, bebek ya da anne açısından herhangi bir sağlık tehdidi oluştuğu anlarda başvurulan bir yöntemdi; ama günümüzde acı, sancı, kolaylık gibi nedenlerden ötürü anne adayları sezaryen doğuma yönelmekte.

Doğum Sancısı Korkuları

Gebelikte anne adayları, doğum zamanı yaklaştıkça korku ve endişe duygusunu artarak yaşar. Çoğu anne adayı, doğum öncesi ya da doğum esnasında ağrı ve sancı şiddetine dayanıp dayanmama noktasında karamsar olur.

İşte bu karamsarlık kadınları, sezaryen doğum yöntemine yönlendiriyor; ancak bu kez de anestezi korkusu, bilinç kapalıyken kontrolün başkasında olması, operasyon sonrası ağrılar ve iyileşme sürecinin uzaması gibi kaygılar oluşuyor.

Ancak unutulmamalıdır ki bu ve benzeri korkular bebeği de olumsuz etkiler. Bu bağlamda anne adayı, psikolojik ve fizyolojik etkenleri göz önünde bulundurmalı, doğum yöntemlerindeki avantaj ve dezavantajları değerlendirmeli, normal doğumun sezeryan doğuma göre ne denli doğru ve sağlıklı olduğu konusunu irdelemeli; böylece doğum sancısı korkularından uzaklaşarak normal doğumun faydalarına odaklanabilmelidir.

Normal Doğumun Faydaları

Tabiatın işleyişi doğrultusunda normal doğum, hem anne hem de bebek açısından büyük fayda sağlar. Öncelikle anne, doğum sonrası daha hızlı iyileşir, doğum sonrası ağrı ve sancı az olur, daha çabuk toparlar ve bebeğine ayrılan vakti daha fazla olur. Aynı zamanda annelerde enfeksiyon, kanama, rahimde kesi ve hasar gibi durumlar oluşmaz.

Ayrıca normal doğumun faydaları arasında bebeklerde solunum problemleri risklerinin azalması, anne memesine daha rahat ulaşması, anneyle bağın daha kuvvetli olması gibi bedensel ve bilişsel açıdan olumlu etkiler de vardır. Bu nedenle  anne adayları, bu etkileri dikkate almalı, en yararlı doğum yöntemi olan normal doğumu tercih etmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu