Teknoloji

Otomotiv Devlerinden Ortak Karar

Otomotiv ve taşımacılık endüstrisi içerisinde ödeme ve veri paylaşımı verimliliğini yükseltmek adına BMW, Ford, GM ve Renault markalar ortak kararla MOBI’ye dahil olarak otomotiv endüstrisi için açık bir araştırma grubu başlattığını açıkladı.

Dünyanın en büyük dört firması bir araya gelerek otomotiv endüstrisinde ilkleri yapmaya hazırlanıyor. Yakın zaman içerisinde otomotiv devlerinden ortak karar çıktı. Blok zinciri teknolojisi, bitcoin ve diğer altcoinler araçlar üzerinde etkin duruma getirilecek. Grubun ana amaçlarından bir tanesi blok zinciri teknolojisinin adaptasyonunu en iyi şekilde hızlandırmak ve taşımacılıktaki ödemelerde endüstriye kolaylık sağlamak olarak yer alıyor. Bu uygulamanın içerisinde taksi ve toplu taşıma ile beraber UBER, ve Careem gibi araç paylaşım uygulamaları da bulunuyor.

Rekabet Durumu

Yapılan haberlere göre dijital varlık yatırımcısı olarak bulunan BKCM şirketinin CEO’su Brian Kelly otomobil üreticilerinin bu yeni uygulamasını büyük bir başarı olarak nitelerken teknoloji şirketlerine yeni bir savaş meydanı olduğunu açıkladı.

Amazon, Apple ve Google gibi firmalar interaktif araçlar konusunda pek çok hamle yapmış olarak yer alıyor. Amazon firması Alexa’yı otomotiv endüstrisi konusunda daha geniş hale getirirken Microsoft Azure araç uygulamalarını, Apple ise iOS üstünde Carplay uygulamasını başlattı. Google’ın çatı şirketi olarak bulunan Alphabet ise uzun süredir kullandığı Waymo firmasıyla sürücüsüz arabalar üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Verinin Önemi

Uzmanlar bu alanda en önemli hususun veri olduğunu söyleyerek, MOBI’nin veriye hakimiyet sunarak tüketicilere verileri üstünde yer alan mahremiyet hakkının kontrolünü sağladığını açıklıyor. Toyota firması blok zinciri kullanan BigChainDB şirketine destek vererek otomobil üreticileri arasında yer alan verilerin paylaşımı için mülkiyet hakkı oluşturuyor. Bu sayede, makine öğrenimi için verilerin kullanılması ile beraber sürücüsüz araçlardaki güvenlik önlemlerinin alınmasını sağlıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu