Yaşam

Övgüde Cömert Olup Eleştiride Cimri Olun!

Övgüde Cömert Olup Eleştiride Cimri Olun! Ergenlik döneminde, duygular ve mantık arasında bağlantı kurmak zor olabilir. Bu nedenle, beklenmeyen davranış kalıpları oluşur. Burada yapılması gereken duygudaki bu değişimi eleştirmek değil, duygudaki değişimi anlamaktır.

Övgüde Cömert Olup Eleştiride Cimri Olun! Ergenlik, insan hayatındaki en yoğun değişim dönemidir. Toplumdaki birçok insan eleştiriye açık değildir ve kendileri hakkında olumsuz sözler duymaktan hoşlanmazlar. Bu durum ergenlik çağındaki çocuklar üzerinde en büyük etkiye sahiptir. Ergenlik döneminde sergilenen davranışların yaşamın diğer evreleri üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Bu nedenle ebeveynler özellikle eleştiride cimri, övgüde cömert olma fikrinden hareket etmelidir.

Övgüde Cömert, Eleştiride Cimri Olun

Gençler beğenilmeyi ve övülmeyi sever. Bu dönemde iç sesiniz hep “ben” kelimesini vurgular. İç sesini duyan çocuklar dış seslere fazla dikkat etmezler. Ailenizin söylediklerini dinlemezsiniz, ancak arkadaşlarınızın söylediklerini dinlersiniz. Bu dönemlerde çocukları baskı altına almak ve eleştirmek yerine onlara övgü dolu sözler söylemek daha mantıklı olacaktır.

Farklı Olduklarını Kabul Edin

Çocukların yaşı eskisi gibi değil. Teknoloji çağında yaşıyorlar ve çok fazla sosyallik. Onların gerçekleri, ebeveynlerin gerçekleriyle uyuşmayabilir. Aslında, çoğu çocuk ebeveynlerine senin tepetaklak olduğunu bile söyleyebilir. Bu tür duaları duyan ebeveynler sakin kalmalıdır. Her ebeveyn, çocuğunun sosyal medyada kimlerle iletişim kurduğunu bilme hakkına sahiptir. Ancak bunu çocukların telefonlarıyla oynayarak değil, onlarla iletişim kurarak öğrenmeniz gerekiyor.

Bu Dönemin Geçici Olduğunu Sık Sık Hatırlayın

Gençlerinizle uğraşmak bazen ebeveynleri çaresiz bırakabilir. Çocuğunuzla sürekli tartışma halinde olmak ve dinleyememek elbette ebeveynleri zorlayacaktır. Ancak anne babaların geriye dönüp aynı yoldan geçtiklerini hatırlamaları ahlaki bir destek olacaktır. Fırtınanın dineceği günleri düşünmekte fayda var. Anne babalar çocuklarını arkalarında değil yanlarında oturtmalıdır.

Her Zaman İyi Arkadaşları Olmayabilir

Hayat her zaman bize iyi gelmiyor. İyi insanlar her zaman çocuklarımızla tanışmaz. Yetişkinler olarak, çocuklarımıza ne kadar olduğunu söylemek yeterli değildir. Düşerse, hata yaparak yeniden öğrenecektir. İyi arkadaşları olduğu gibi kötü alışkanlıkları olan arkadaşları da olacaktır. Böyle bir durumda çocuğunuza baskı yapmak yerine onu desteklemeli ve iyi ile kötüyü ayırt etmesini sağlamalıyız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu