Sağlık

PMS’yi Yenmenin Yolları

 

Kadınlarda görülen Premenstrual Sendromu zor durumlar yaşatabilmektedir. Fakat bu problemden kurtulmak bazı püf noktaları uygulayabilirsiniz. PMS sendromu vücudumuzun pek çok yerinde ağrılara ve kasıl problemlerine neden olabilmektedir. Bu yazımızda sizlere kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak pms problemini yenmenin yollarını anlatacağız.

İlk olarak ağrıdan kurtulmak için mutlaka düzenli şekilde uyumanız gerekmektedir. Düzenli uyku ruh hali değiştirmekte ve halsizlik problemini en aza indirmektedir. Stres ortamından mümkün olduğunca uzak durmanız son derece faydalıdır. Kendinize daha fazla zaman ayırabilir ve farklı spor aktivelerinden yararlanabilirsiniz.

PMS’in başlangıç seviyesinde bulunuyorken canınız çikolata çekici görünse bile dengeli beslenmek en iyi uygulama olarak yer almaktadır. Gün içerisinde büyük öğünleri tüketmek yerine günde daha fazla fakat miktar olarak daha küçük öğünlerden faydalanabilirsiniz. Sık yeme alışkanlığı kan şekerinizi dengelemekte ve PMS semptomlarının azaltmasına neden olabilmektedir. Şeker, tuz ve yağ alımını bu dönemde azaltabilirsiniz. Kafein ve alkolden uzak durma PSM sendromunu kolay bir şekilde geçirmenize yardımcı olmaktadır Kalsiyum açısından zengin besinlerde bu dönemde oldukça yarar sağlayacaktır.

Doğru şekilde besleniyor ve yine PMS semptomlarından şikayetiniz bulunuyorsa, gıda takviyeleriyle ilgili olarak doktorunuzla görüşebilirsiniz. Kalsiyum, magnezyum ile beraber E vitamini semptomlarınızı bir nebze olsun azaltabilmektedir.

Spor Yapmaya Başlayın

Spor yaparak PMS sendromunun etkilerini biraz olsun azaltabilir ve gün içerisinde daha dingin bir halde durabilirsiniz. Araştırmalara göre spor bu tür sendromların iyileşmesinde aktif bir rol oynadığını kanıtlamaktadır. Spor ruh halinizi düzeltmekte ve iyi şekilde uyumanızı sağlamaktadır. Hafif germe hareketleri yaparak regl sancısını da azaltabilirsiniz. Tüm bu uygulamalardan bir fayda göremiyorsanız doktorunuza başvurarak kendinizi en iyi şekilde ifade edebilirsiniz. Bu dönem içerisinde ağrı kesicilere ya da antidepresan ilaçlara ihtiyacınız olabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu