Güzellik

Saçların hızlı uzaması için neler yapılabilir ve at kuyruğu şampuanı çözüm müdür?

 

Saçların hızlı uzaması için neler yapılabilir ve at kuyruğu şampuanı çözüm müdür?

Saçın uzamasının önündeki engellerden en önemlisi saç kırıklarıdır. Saçınızı sağlıklı uzatmak için öncelikle bu saç kırıklarından kurtulmanız gerekmektedir. Bu yapılmadığında saçlarınızın daha bakımsız hale gelmesine neden olabilirsiniz. Bunun yanı sıra saç derinize uygun şampuanı kullanmak saçların uzaması için önemli faktörlerden biridir. Yağlı, normal, kuru saçlar için gibi.. Bu şampuanları uygularken saç derisine küçük masajlar yapmak önemlidir. Bu saç derisindeki kılcal damarlardaki kan akışını harekete geçirecek ve daha sağlıklı bir uzamayı sağlayabilecektir. Bu masaj günün yorgunluğunu da saçlarınızdan atmaya yardımcı olacaktır.

Amerika’da kullanımı yaygınlaşan at kuyruğu şampuanı, saç bakımında popüler hale gelmiştir. Bu şampuan bazı saç tiplerinde başarılı sonuçlar vermektedir. Özellikle kalın telli ve yağlı saçlarda söz konusu şampuanın saç derisinde yağlanmayı azalttığı ve saç telini daha bakımlı hale getirdiği gözlemlenmiştir. Ancak ince telli saçlarda bu şampuanın saç diplerinde sivilcelenmeye neden olduğu tespit edilmiştir.

Saçların sağlıklı oluşu ile beslenme arasında da doğru orantı bulunmaktadır. Sağlıklı beslenen bireylerde sağlıklı saç uzaması sorun teşkil etmemektedir. Mevsim de saç üzerinde etkili olmaktadır. Özellikle yaz dönemlerinde saç terleme ya da yüzme gibi etkinlikler sonrası daha fazla deforme olacağından yaz aylarında kırık temizleme işlemine dikkat edilmelidir. Kış aylarında ise daha sert ve kuru bir hava mevcut olduğundan saç telleri daha fazla neme ihtiyaç duymaktadır. Bunun için nemlendirici bakımlar yapılması ve buna yönelik bakım maskeleri kullanılması tavsiye edilmektedir.

Aşırı dökülen saçlarda bir dermatoloğa başvurulabilir. Çünkü dökülen saçlarda farklı bir sorun olabilir ve bir uzmana danışmadan farklı ürünler kullanmak bu dökülmeleri tetikleyebilecektir. Dökülen saçlar için dökülme karşıtı kozmetik ürünler öncelikli olarak tercih edilmelidir. Dökülme durdurulduktan sonra uzatma için yeni bir bakıma geçmek daha doğru olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu