Gebelik

Sağlıklı Gebelik İçin Neler Tüketilmeli?

Kadınlar için sağlık hamilelik süreci içerisinde olmak kendi sağlıkları ve bebeklerin sağlıkları için son derece önemlidir.

Gebelikte Beslenme

Anne adayları sıklıkla sağlıklı gebelik için neler tüketmeli sorusunu yöneltir. Çünkü hamilelik süreci anne adayları için oldukça önemlidir. Anne adayı bu süreçte hem kendisinin ve bebeğinin sağlıklı olmasını ister. Hem de estetik görünümünün bozulmaması için çabalar. İşte bu noktada da annelerin beslenme şekilleri son derece önemli bir etken olur.

Hamilelik sürecinde beslenme nasıl olmalıdır sorusuna ek olarak bu dönemde diyet yapılıp yapılmadığı da merak edilir. Gebelik döneminde kadınların diğer kadınlar gibi diyet yapması doğru bir durum değildir. Bunun yerine gebelik dönemine uygun besinler tüketmelidir. Bu sayede de gebelik döneminde hem kilo artışını dengeler hem de sağlıklı bir süreç geçirmeniz sağlanır.

Gebelikte Kaç Kilo Almak Sağlıklıdır?

Gebelik döneminin yaygın bir şekilde inanılan yanlışlarından biri de anne adayının istediği her şeyi yiyebileceği düşüncesidir. Bu düşünce oldukça yanlıştır. Çünkü gebelikte de anne adayının kendisi ve bebeği için faydalı besinleri tercih etmesi gerekir. Aksi takdirde gebelikte beslenme sonucu anne adayı istemediği kilolara ulaşır.

Sağlıklı bir gebelik sürecinde anne adayının 9 kilo ile 12 kilo arsında bir artış yaşaması gerekir. Bu kilonun artması ise bebek için faydalı değildir. Sadece fazla kilo artışı anne adayının kilosunu kontrolsüz bir hale gelmesine neden olur.

Gebelikte Beslenme Önerileri

  • Gebelik döneminde karbonhidratlar anne adayının mutlaka uzak durması gereken besinlerdir. Karbonhidrat tüketmenin bebek için hiçbir faydası bulunmaz. Bu nedenle de hamilelik döneminde sağlıksız kilolar almak istemeyen kişilerin öncelikli olarak bu besinlere dikkat etmesi gerekir.
  • Uzmanlar tarafından yapılan gebelikte beslenme önerileri arasında da ilk sırada proteinler yer alır. Proteinler sizin ve bebeğinizin sağlığını korumada oldukça etkilidir.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu