Güzellik

Şeker Hastalarına Altın Tavsiyeler

Pankreasın salgıladığı insülin hormonunun işlevsel kullanılamaması şeker hastalığı durumunu ortaya çıkarır. Vücudun insülin hormonuna ihtiyacı vardır. Kana karışan bu hormon kişilerin sağlıklı olmasını ortaya çıkarır. Ancak kimi insanlarda pankreas normalden daha az miktarda insülin salgılar. Ya da salgıladığı insülin hormonunu vücuda yarar şekilde kullanamaz. Bu da kişilerin şeker hastalığına yakalanmasına sebep olur.

Şeker hastası olan kişiler gündelik hayatta oldukça zorlanır. Pek çoğu yaşam kalitesinin düşüklüğünden şikâyet eder. Ancak şeker hastalarının uygulayacağı bazı yöntemler ile hastalığın etkisini en aza indirmek olanaklıdır.

Şeker hastası olan birinin öncelikle beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir. Kan şekerini düzenli tutmaya yarayacak besinler tüketmek; şeker hastalığının ilerlemesini durdurmada etki sağlar.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdalar, kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bu nedenle de şeker hastalarına tavsiyeler arasında ilk sırada işlenmiş gıdaları kullanmamak gelir. Makarna, ekmek, börek, pirinç, bulgur ve tatlı gibi gıdaları tüketmeyerek istediğiniz sağlıklı yaşamı elde edebilirsiniz.

Mevsiminde Meyve ve Sebze Tüketin

Mevsimi dışında tüketilen tüm meyve sebzeler içerisinde yapay maddeler bulunur. Bu nedenle de sağlıklı yaşamın ilk şartı mevsiminde organik olarak üretilen meyve ve sebzeleri tüketmektir. Böylece tarım ilacı ya da hormon ilacı kullanılan besinlerden de uzak kalma şansı elde edebilirsiniz.

Sakatat Tüketmeye Özen Gösterin

Sakatat yemek, şeker hastaları için oldukça sağlıklıdır. Özellikle diyabet hastaları için hazırlanan yemekler arasında ciğer ya da paça çorbası mutlaka yer alır. Kan şekerini dengeleyen bu yiyecekler, şeker hastalığının ortaya çıkardığı olumsuzlukları engeller.

Sütten Uzak Durun

Sütün içerisinde bulunan Laktoz nedeni ile şeker hastalarına ciddi zarar verir. Bu nedenle de şeker hastalarının dikkat etmesi gerekenler içerisinde süt tüketmemek yer alır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu