Sağlık

Şeker Hastalığı İle İlgili Bilinmeyenler Nelerdir?

Şeker Hastalığı İle İlgili Bilinmeyenler Nelerdir? Yaşam koşullarının değişmesine bağlı olarak birçok hastalık her yaştan bireyi tehdit etmektedir. Bizde bunlardan biri olan şeker hastalığı ile ilgili bilinmeyenleri bahsedelim.

Şeker Hastalığı İle İlgili Bilinmeyenler Nelerdir? Şeker hastalığı ile ilgili bilinmeyenler bu hastalığın gerçekliğini gözler önüne serecektir. Çeşitli faktörlerin etki ettiği şeker hastalığı çocuk, genç, yaşlı, hamile gibi tüm bireylere etki edebilir. Bu yüzden bütün hastalıkların temelinde yatan beslenme ve hareketsiz yaşam tarzına dikkat etmek sağlık açısından faydalı olacaktır. O zaman bizde yazımızda şeker hastalığı ile ilgili bilinmeyenler bunları ele alalım. Fakat bundan önce şeker hastalığı yada bilinen diğer adıyla diyabet hastalığı nedir? Kısaca bundan bahsedelim.

Diyabet Hastalığı Nedir?

Pankreastan salgılanan insülin hormonunun tamamen yada kısmen çalışmamasına bağlı olarak görülen kronik bir hastalıktır. Genetik faktörler kadar beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşama bağlı olarak ortaya çıkar. Strese bağlı şeker hastalığı da görülebilmektedir. Diyabetin birden fazla tipi vardır. Bunlar;

  • Tip 1 diyabet
  • Tip 2 diyabet
  • Gebeliğe dayalı diyabet
  • Diğer sebepler ( ilaç kullanımına dayalı, hormonal bozukluklardan kaynaklanan diyabet gibi)

Tip 1 diyabet insülin hormonun mutlak eksikliğinden kaynaklanır. Doğuştan yada herhangi bir yaş diliminde karşılaşmak mümkündür. Ömür boyu insülin kullanımını gerektirir.

Tip 2 diyabet hastalığın ilerlemesine bağlı olarak pankreastan insülin salgılanması yetersiz hale gelir. Genellikle yetişkinlerde 40 yaş üzerinde rastlanır.

Genellikle yaygın olan diyabet türleri tip 1 ve 2’dir.

Şeker Hastalığı İle İlgili Bilinmeyenler

  • Uzun süre kandaki yüksek glikoz miktarı gözde hasarlara neden olabilir.
  • Şeker hastalığı ortalama insan ömrünü 8 yıl azaltmaktadır.
  • Tarihi çok eskilere dayanan şeker hastalığından ilk olarak mısır papiruslarında rastlanmıştır. Bundan sonra ise Yunan metinlerinde şeker hastalığının belirtilerinden biri olan sık idrara çıkma tanımı görülmüştür.
  • Yaygınlaşan fast-food kültürü ve hareketsiz şişmanlığa neden olmuştur. Şişmanlık da çoğu kez şeker hastalığını tetikleyen unsurlardandır.
  • Şeker hastalığı bilinenin aksine çok fazla tüketilen şekerli yiyeceklerden kaynaklanmaz. Şekerli yiyecekleri enerjiye dönüştürecek insülinin yeterince yada hiç salgılanmaması kandaki şeker miktarını yükseltir.
  • Şeker hastalığı bazı kimselerin cinsel isteklerini azalttığı yönünde bulgulara rastlanmıştır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu