Eğitim & Kurs

Sınav Sonucu Sonrası Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Sınav Sonucu Sonrası Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Sınav sonucunun açıklanmasından sonra tercih yapımı öncelikle, tercih ettiğiniz bölümü gerçekten isteyip istemediğinizi kendinize sorun.

Sınav Sonucu Sonrası Tercih Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Sınav tercihlerinizde okuyamayacağınızı düşündüğünüz bölümü “Bir yere yerleşmem lazım” düşüncesiyle yazmayın. Tercihlerinizi oluştururken bölümlerin art arda sırasını göz önünde bulundurun.

Tercihlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

– En çok istediğiniz bölümleri başarı sıranızın üstünde ilk üç sıraya yerleştirebilirsiniz. Orta aralıklarda yani 5 ile 18 arasında, yerleşme olasılığı yüksek ve başarı sırasına yakın dilimlerde; 19-24 arası çıkma ihtimalinin çok yüksek olduğu bölümler koyabilirsiniz.

– Kılavuzu iyi okuyun. Programın adayda aradığı koşulları gösteren tabloları inceleyiniz. Okul türü, bölge, yaş, sağlık gibi koşulları sağlayamıyorsanız program seçimi geçerli olmayacaktır. Puanınız yeterli olduğu için yerleştirilseniz bile kaydınız yapılmayacaktır.

– Menzil eşiklerini dikkate alın. Kontenjan boş kalsa dahi eşik altında kalırsa o bölüme yerleştirilemez.

– Düşündüğünüz üniversite devlet mi yoksa vakıf mı? Buna dikkat edin. Departmanları ve meslekleri iyi araştırın.

Üniversite Kararları Nasıl Alınır?

  • Barajı aşan öğrenciler, 23-29 Temmuz tarihleri ​​arasında ÖSYM aday işlemleri sayfasına girerek üniversite tercihlerini yapacaklardır.
  • Aday öğrencilerin seçim sürecinde ÖSYM tercih rehberini inceledikten sonra bir uzman yardımıyla tercih listesini oluşturmaları çok faydalı olacaktır.
  • YKS sınavını başarıyla geçen ve seçim sürecinde olan adaylar 24 seçenek seçme hakkına sahiptir. Bu nedenle sıralamalarına göre bir tercih listesi hazırlanmalıdır.

Üniversite seçerken buna dikkat edilmelidir.

  • Üniversite diploması seçerken aday öğrenciler için başarı sırası önemlidir. Bu nedenle başarı sırasına göre tercih yapmak daha sağlıklı olacaktır. Ön lisans seçimi yapılırken başarı sırasının yanı sıra puana göre de tercih yapılır.
  • TYT puanları sadece ön lisans programlarını içerir. Lisans seçerken 180 ve üzeri AYT puanı kazanmaları gerekmektedir.
  • Özel yetenek sınavı talebinde bulunabilmek için TYT puanının 150 ve üzeri olması gerekmektedir. Engelli öğrenciler için bu puan 100 ve üzeridir.
  • Popülerlik dışında kişisel gelişiminize katkı sağlayan, beğendiğiniz ve yeteneklerinize uygun bölümleri veya programları tercih etmelisiniz.
  • Vakıf üniversitelerini tercih eden öğrenciler, burs koşulları, yaz okulu derslerinin ücretleri vb. unsurlar dikkate alınmalıdır.
  • Y-TYT, Y-SAY, Y-EA, Y-SÖZ, Y-DİL puan türleri ve bunlara göre sıralamalar sınav puan kartında doğrulanmalıdır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu