Güzellik

Sivilcelerle Başa Çıkmanın Yolları

Ergenlik dönemi ile birlikte insan hayatına giren sivilceler ilk başta ergenlik bitince geçeceği sanılsa da pek çok kişide bu durum böyle olmaz ve yetişkinlik yaşlarına kadar sivilceler cildi terk etmez. Estetiğin en çok ön plana çıktığı bölge olan yüzde oluşan sivilceler, kişinin psikolojisini bozmakta ve öz güvenin kaybolmasına neden olmaktadır. Sivilcelerin oluşmasının çok farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerin en başında genetik nedenler gelir. Ailesinde yoğun olarak sivilce sorunları yaşayan kişilerde sıklıkla sivilce problemi meydana gelmektedir.

Sivilcelerle Başa Çıkmanın Yolları
Sivilcelerle Başa Çıkmanın Yolları

Sivilce oluşumunun bir diğer nedeni ise strestir. Gerek okul hayatında gerek iş hayatında gerekse de aile yaşamında stres yaşayan kişiler de sık sık sivilce oluşuma maruz kalmaktadırlar. Stresli dönemlerde yağ bezlerinin daha çok çalışması yüzünden sivilce oluşumuna engel olmak mümkün değildir. Sivilcelerin ciltte meydana gelmesini engellemek için çok fazla stres altında kalmamaya dikkat edilmesi gerekir.

Makyajla Gelen Sivilceler

Kadınların kullandığı yanlış kozmetik ürünleri de sivilce oluşumuna ortam oluşturmaktadır. Makyaj malzemelerinin içinde bulunan yağ seviyesinin cildin yağ seviyesinden yüksek olması nedeniyle sivilceler meydana gelmektedir. Bu yüzden bayanlar sivilce ve cilt kanseri gibi sorunlar ile karşılaşmamak için kaliteli makyaj malzemeleri tercih edilmelidir.

Sivilcelerle Başa Çıkmanın Yolları
Sivilcelerle Başa Çıkmanın Yolları

Kalıtımsal ve hormonal nedenlerden dolayı meydana gelen sivilceler kendiliğinden geçmeyeceği için uzman bir dermatologa başvurulmalıdır. Dermatologun verdiği ilaçlar düzenli kullanılmalıdır aksi takdirde olumlu sonuçlar alınamayacağı unutulmamalıdır.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu