Sağlık

Tırnak Dibindeki Beyazlara Dikkat

Tırnak diplerinde beyazlık bulunması çukurluk, çıkıntı veya girinti gibi şekil bozuklukları aslında belirli hastalıkların habercisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. Uzmanlar, tırnakların bir çok önemli hastalığa ve sağlık sorunları işaret edebileceğini de söylemektedirler. Bu anlamda tırnak diplerindeki beyazlıklara dikkat edilmesi konusunda tekrar uyarılarda bulunan bilim adamları, tırnaklarınızı sürekli olarak incelemeniz gerektiğini söylüyorlar.

Tırnak Diplerindeki Renklenme Ve Çizgiler

Özellikle burun seviyesine kadar kaldırarak yüzünüzden yaklaşık bir karış kadar uzaklıkta tuttuktan sonra tek tek incelediğinizde dokunduğunuz tırnağın renginin pembe ya da pembemsi bir beyaz olması gerektiğinin altını çiziyorlar. Eğer parmak bastığınızda tırnaklarınız çizgi çizgi bir renk alıyorsa veya mat bir renk oluyorsa bu durumda sağlık sorunu karşınızda çıkabilmektedir. Tırnağınızda eğer yeşillikler bulunuyorsa bu durumda bakteriyel enfeksiyonlar oluşmuş demektir. Tırnak dipleri bu anlamda çok büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca kırmızı çizgiler bulunan tırnak diplerinin kalp kapağı enfeksiyonu gibi enfeksiyonlara yol açabilecek hastalıkların habercisi olduğunu da belirtmektedir. Maviye çalan bir tırnak renginiz bulunuyorsa bu durumda kandaki oksijen seviyesinin düşük olduğunu anlayabiliyorsunuz. Beyaz renkli tırnaklar hepatit gibi karaciğer hastalıkları ve koyu renkte şeritlerde tırnaklarınız olması durumunda yaşlanma ve kalp yetmezliği gibi hastalıklarla bağlantılı olabilmektedir açıklaması yapılıyor. Ayrıca tırnak dibinde beyazlık ve renk değişimlerinin yanı sıra aynı zamanda da farklı oyuklar da görülebilmektedir. Bunların başında özellikle saç dökülmesi ile birlikte meydana gelen durumlarda vücutta çinko eksikliği olduğu belirtilmektedir. Beslenme bozuklukları ve eksik beslenme yüzünden de bu tarz durumların ortaya çıkabileceği özellikle belirtilmektedir. Özellikle tırnaklarda çokça bulunan tırnak üstü çıkıntıları demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların habercisi olabilmektedir. Aslında bu tarz durumlarda demir takviyesi ya da bakım yağları sizler açısından daha başarılı sonuçların sunulması sağlanmış olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu