Sağlık

Uykusuzluk Çekenlere Alternatif Çözümler Nelerdir?

Uykusuzluk Çekenlere Alternatif Çözümler Nelerdir? Günlük hayatın koşuşturmacası sırasında birçok şey kaçırdığımızı düşünerek günü uzatmaya çalıştığımız çok olmuştur. Bu sebeple çoğu zaman uykusuzluk çekeriz ve uykusuzluğa alternatif çözümler bulmaya çalışırız çoğu zaman. Uyku, sağlık açısından yeme içme kadar önemlidir. Uykuyla ilgili yaşanan sorun hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Peki uykusuzluğa ne iyi gelir, ne yapmalı, alternatif çözümler nelerdir? İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detayları bu yazımızda sizler için ele aldık.

Uykusuzluk Çekenlere Alternatif Çözümler Nelerdir? Aslında herkes biyolojik saatine göre günlük en az kaç saat uyuması gerektiğini bilir ve yaşamını buna göre planlayınca uykusuzluk problemi ortadan kalkar. Peki ya televizyon izlemek veya eş dost ile vakit geçirmek daha tatlı geliyor ve uykumuzdan feragat ediyorsak? İşte o zaman ertesi güne yorgun ve isteksiz bir şekilde başlıyor ve belki de günün geri kalanını da negatif bir şekilde geçiriyoruz. Kısacası uykusuzluk, hayatımızı büyük ölçüde etkiliyor ve uzun vadede yaşam kalitemizi düşürüyor. Büyük oranda da iş yaşamındaki başarısızlıklarımızın sebebi olabiliyor. Bunun yanında, iş hayatı veya özel hayatın getirdiği stresle başa çıkamayıp uykusuzluk çeken birçok insan var. Bu sebeple, uykusuzluğa alternatif çözümler geliştiriliyor bir süredir. Biz bu yazımızda uyku ilaçlarının yerine, uykusuzluğu ortadan kaldırabilecek bitkisel reçetelere yer vereceğiz.

Uyku Getiren Bitkiler

Doğada birçok rahatsızlığa iyi gelen, belki de çoğunun farkında olmadığımız mucizevi bitkiler yer almakta, bunların bir kısmı ise bizim tabirimizle uyku getiren bitkiler. Bu bitkiler arasında kediotu, biberiye, kava, lavanta, limon melisa yaprağı ve papatya yer alıyor. Bu bitkilerden hazırlanan çayların yatmadan yaklaşık 1 saat önce gibi bir zaman diliminde içilmesi öneriliyor. Bu bitkilerin ortak özellikleri stres ve kaygıyı azaltıcı olmaları, yatıştırıcı olmaları ve sindirim bozukluklarını düzenlemeleri. Bu çaylar da diğer bitki çayları gibi otların kaynayan suda yaklaşık 5 dakika demlenmesi ile elde ediliyor. Uyku, yemek düzeni ve egzersiz planı uygulandığı sürece kendiliğinden ortaya çıkacak bir durum fakat inişli çıkışlı zamanlarımızda artık başvurabileceğimiz doğal reçeteler var, bunları hazırlamak ise sadece 5 dakika.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu