Sağlık

Uykusuzluk Nedenleri ve İyi Gelen 6 Besin

Uykusuzluk Nedenleri ve İyi Gelen 6 Besin nelerdir? Birçok sebepten meydana gelen uykusuzluk sosyal yaşamda olumsuz durumlara yol açabilir. O zaman bizde yazımızda uykusuzluğa iyi gelen 6 besini ele alalım.

Uykusuzluk Nedenleri ve İyi Gelen 6 Besin nelerdir? Uyku düzeni açısından oldukça önemlidir. Sosyal yaşamı etkileyecek olan uykusuzluk probleminin pek çok nedeni vardır. Oluşturulan beslenme rutini ile bu problemi aşmak mümkündür. Uyumadan önce tüketilen besinler yoluyla uyku kalitesi artırılabilir. O zaman bizde yazımızda uykusuzluğa iyi gelen 6 besin neler başlıklar halinde ele alalım.

1-) Süt ve Yoğurt

Küçük yaşlarda anneler tarafından çocuklara içirilen süt uykusuzluk için tercih edilen besinlerden biridir. Aynı şekilde halk arasında oldukça yaygın bilinen yoğurt uyku getiren özelliği ile bilinir. Bu yönden yoğurt ve süt uykusuzlukla savaşan besinlerin başında gelir.

2-) Ceviz ve Badem

Ceviz ve badem uyku sağlığı açısından oldukça önemli besinlerdendir. Gün için tüketilen bir avuç ceviz ve badem uykusuzluk sorununu çözmede başarılıdır. Özellikle cevizin içinde bulunan melatonin maddesi uyku sağlığına olumlu katkılar sağlar.

3-) Muz

Muz sağlıklı bir besin olmasının yanı sıra uykusuzluğa da iyi gelir. İçeriğinde bulunan potasyum ve magnezyum kasların gevşeyerek rahatlamasını sağlar.

4-) Bitki Çayları

Hastalıkların yanında sinirsel yorgunluklara iyi gelen bitki çayları yatmadan önce tüketilmesi halinde  gevşeyip rahatlamaya ve daha kaliteli bir uykuya neden olur. Uykusuzluğa en iyi gelen bitki çayları papatya, çarkıfelek, melisa, kediotu, adaçayı, ıhlamur gibi bitkilerden yapılır.

5-) Ispanak

Uyku bozukluklarının nedenlerinden biride magnezyum eksikliğidir. Bu yüzden magnezyum içeriği fazla olan ıspanak gibi besinler uyku kalitesi açısından oldukça önemlidir. Ispanağın çiğ tüketimi daha fazla fayda sağlar. Bunun yanında yeşil yapraklı sebzelerde uykusuzluk problemi açısından yararlıdır.

6-) Avokado

Son zamanlarda oldukça revaçta olan avokado uykusuzluk içinde tercih edilebilir. Birçok ürünle uyum sağlayabilen avokado içeriğinde magnezyum sayesinde rahat bir uyku sağlar.

Yukarıda saydığımız birçok ürünün dışında uyku sorunu çözen besinler olsa da biz başlıca olanlarını ele aldık. Bu ürünler uykusuzluğa kesin çözüm denilemese de denemekte fayda var.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu