Eğitim & Kurs

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir? Uzaktan eğitiminin yararlarından biri de, zamanda esneklik kavramı oluşturmasıdır. Yani, öğrencilerin hoşuna gitmeyen örgün eğitim kavramları olan, yoklama yapmak yahut ta devamsızlık gibi kavramlar, uzaktan eğitim platformları sisteminde yaşanmamaktadır.

Uzaktan Eğitim Platformlarının Avantajları Nelerdir? Öğrencilerin, mesai saati yahut da hastalık veya ailevi gibi özel durumlar nedeniyle eğitim öğretime katılamama durumları ortadan kalkmaktadır. Ayrıca dilenilen saatte dilediği miktarda eğitim de alınabilmektedir.

Öğrencide Performans Artışı

Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırmaya göre, öğrencilerin çevrimiçi, yani uzaktan eğitimdeki performansı, örgün eğitimde yapılan yüz yüze performanstan kat be kat daha fazla olduğu görülmektedir. Her geçen gün yaygınlaşan ve ün kazanan uzaktan eğitim sistemi, bir yanda öğretmenler diğer yanda öğrenciler için daha etkili eğitim ve öğretim ortamları sunmaktadır.

Çevre Dostu Sistemin İsrafı Önlemesi

Uzaktan eğitiminin yararlarından biri olarak kağıt israfının önlenmesi de gösterilmektedir. Ancak bununla sınırlı değildir. Örgün eğitim yönteminde okul yolunda kullanılan araçlar ve araçların neden olduğu karbon salınımı düşünüldüğünde, yararları fazlaca sırlanabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında uzaktan eğitim, çevre dostudur.

Fiziki Sorunların Ortadan Kalkması

Bazı çocukların fiziksel engelli olmaları ve okula giderken yaşadıkları problemler, uzaktan eğitimde yaşanmamaktadır. Bir de, iletişim sorunu yaşayan kişiler ile topluluk karşısında çekincen yapılı bireyler için de kolaylıklar barındırmaktadır. Fiziki açıdan daha dezavantajlı konumda bulunan öğrenciler adına da uzaktan eğitim platformları, avantajlı konumda yer almaktadır.

Uzaktan Eğitim Sisteminin İşlemlerinin Takibi

Uzaktan eğitim sisteminin yararlılıklarından biri de, öğrenme yönetim sistemleri ile olan yakın ilişkisidir. Bu sistem, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin bütün işlemlerini takip edebilmektedir. İstenildiğinde rapor alına bilmektedir. Eğitimin verimliliği noktasında takibi de kolaylaştırmaktadır.

Gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilen uzaktan eğitim sistemi yönteminde, hem video konferans hem canlı olarak webiar hem de anında mesajlaşma gibi yöntemsel araçlar ile sağlanmaktadır. Eğitim sisteminde yer alan öğrenciler, soracakları soruları anlık olarak sorabilmektedirler. Öğretmenler de sisteme, anında belge ve veri yükleye bilmektedir. Sistemde istendiği zaman istenen bilgiye erişememe gibi bir durum da bulunmaktadır. Zira yetki kavramı bu noktada kullanıcının karşısına çıkmaktadır. Öğrenci ile öğretmen kullanıcısının erişim yetkisi farklıdır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu