Güzellik

Varis nedir?

varis
varis

Deri altında bulunan toplardamarın genişleyerek kıvrılarak uzaması sonucu oluşan varis özellikle bacakta mavimsi renkle görünen kabartılar leblebi görünümünde olabildiği gibi kıvrımlı da olabilir. Bunun yanında kılcal damar çatlakları şeklinde bulunan örümcek görünümlü varislerde mevcut olabilir. Bu görünümler sizde yıllarca görüntü haricinde sıkıntı oluşturmayabilir. Fakat zaman geçtikçe ağrı oluşturması kaçınılmazdır. Sonrasında bacaklarda oluşan şişme ardından venöz yani kronik toplardamar yetmezliği gelişebilir. Tromboflebit olarak bilinene damarda oluşan kan pıhtısı sonucu bacaklarda şişme, ağrı ve kızarıklık olur. Varisler toplumda kadınların % 50-55’ inde erkeklerde ise %40-45’inde bulunmaktadır.

Varis neden olur?

Varis olmasına sebep olan faktörler:

  1. Genetik faktörler(ailesinde veya akrabalarında varis olması)
  2. Yaşlılık
  3. Şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bacak yaralanmaları
  4. Hormonal değişikliklerin olması(ergenlik, gebelik ve menapoz dönemlerinde var olan hormonal değişiklikler, içinde östrojen ve progesterone bulunan ilaçlar, doğum kontrol hapları
  5. Hamilelik sırasında dolaşan kanın miktarının anormal seviyede artması, hormonal değişikliklerin ve karın iç basıncının artışı varisin oluşum hızını artırır. Genelde doğumdan sonra ki 3 ay içinde varisler kaybolur. Hamilelik oluştuğunda varis tekrar oluşur.
  6. Aşırı güneşlenmek ve bronzlaşmak özellikle kılcal varis oluşumunu hızlandırır.

Varislerin tedavisinde asıl amaç varis oluşumuna sebep olan yetmezliğin olduğu damarı bulmak ve hastanın ağrılarını sona erdirmektir. Tedavi sırasında varise neden olan damar cerrahi olarak çıkarılması en klasik ve zor olan şekildir. Ancak son yıllarda sağlık sektöründe gerçekleşen yeni yöntemler daha az zahmetli ve daha kısa sürede sonuç vermektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu