Gebelik

Vejetaryen Gebelerde Beslenme Nasıl Olmalı

Vejetaryen Gebelerde Beslenme Nasıl Olmalı? Çoğu anne adayı et ve süt ürünlerinden uzak durarak vejeteryan bir yaşamı tercih eder ya da önceden beri et ve süt yemeyerek vejeteryan olmuştur bu nedenle vejetaryen gebelerde beslenme nasıl olmalıdır sorusunu merak etmektedirler.

Vejetaryen Gebelerde Beslenme Nasıl Olmalı? Vejetaryen gebelik yeni anne adaylarının hamilelik öncesinde ve hamilelik döneminde et ve süt ürünlerinden uzak besinler tüketmesi anlamına gelmektedir. Özellikle anne adaylarının iyi bir şekilde beslenmesi gerektiğini de göz önünde bulundurduğumuzda bu dönem çeşitli zorluklar getirse de doğru beslenme ile bu durum ortadan kalkacaktır. Çünkü vejetaryen olmak bir hastalıktan çok aslında bir yaşam tarzıdır ve vejetaryen anne adayları da bu durumu göz önünde bulundurmaktadır.

İşte size vejetaryen gebelerde kullanılması için birtakım öneriler.

Demir Eksikliğini Gidermek İçin

Vücuttaki demir maddesi hamilelik sürecinde önemi artan bir mineraldir. Demirin ana kaynağı ise et ürünleri olduğu için bu durun daha fazladır. Fakat unutmayın sebzede dedemir bulunsa da demir formunun emilimi az olduğundan dolayı yararlılığı düşüktür.

Özellikle vejetaryen gebelerde demir ihtiyacını karşılamak için de daha çok kuru bakliyatlar, soyalı besinler, tahıllar, pekmez, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler daha çok tüketilmelidir. Bunun yanı sıra c vitamini de demir emilimini arttırdığından dolayı narenciye, domates gibi C vitamini besinler daha çok tüketilmelidir.

B12 Vitamini Tüketilmeli

Gebelik döneminde hücre bölünmesi ve protein sentezi için gerekli olan vitaminlerden birisi de B12 vitamini olup bu vitamin daha çok hayvansal besinlerden elde edilmektedir. Bu nedenle B12 vitamini eksikliğinden kaynaklı olarak da sinir sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkar. Bunun önüne geçebilmek içinde mutlaka fermente ürünler ve soya sütünden elde edilmiş besinler tüketilmelidir.

Yüksek Lifli Gıdalar Tüketilmeli

Vejetaryen beslenmenin sağlık açısından bir diğer etkisi de bu dönemde yüksek lifli gıdaların tüketilmesidir. Özellikle gebelik döneminde görülen kabızlık şişkinlik gibi sorunlardan kurtulmak için mutlaka yüksek lifli gıdalar tüketilmelidir. Yulaf kepeği gibi besinler hamilelik sürecinde önemli besin ürünleri olup tüketildiği taktirde birden fazla besin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu