Teknoloji

VPN Nedir? VPN Kullanım Amaçları Nelerdir?

VPN Nedir? VPN Kullanım Amaçları Nelerdir? VPN dünyasında yerinizi almak istiyorsanız sizlere geniş bir bilgi yazısı sunuyoruz. Bu yazımızda VPN’nin tüm detaylarına erişebilirsiniz.

VPN Nedir? VPN Kullanım Amaçları Nelerdir? VPN, tanım olarak sanal bir özel ağ türüdür. Daha çok firmaların şubeleri arasındaki iletişimi şifrelemede tercih edilir. Böylece güvenli bir iletişim sağlanır. VPN, içerisinde farklı tiplerde protokolü barındırabilir. Bilgisayarlar arası iletişimi kriptolar ve güvenilir bir köprü sunar.

Bu köprüde geçen veriler şifrelidir. Böylece yapacağınız her işlem güvenilirdir. Verilerde kriptolama seviyesi ne kadar iyiyse gizlilik o derece yüksek olacaktır. Ayrıca tüm veri akışınızı bu tünel içerisinden sağlayabilirsiniz. Sanal özel ağ (VPN)internet üzerinde farklı bir IP adresi üzerinden bağlanmanızı sağlar. VPN, bağlantınızı güvenli hale getirir. Böylece kimlik tespiti de zorlaşır. Bilgisayarlar arası iletişim kriptoludur. Yasaklı sitelere VPN üzerinden erişebilirsiniz. VPN tüneli gönderilen tüm verilere şifre koyar. Şifreleme sistemi sayesinde üçüncü şahıslar yaptıklarınızı takip edemez.

VPN’ler iki türde bulunur. VPN bilgisayar ya da mobil cihaza kurulabilir. İşletim sistemlerinde farklı VPN protokolleri de bulunur. Sadece VPN sağlayıcınızın ayarlarını girerek bağlantı sağlayabilirsiniz. Bağlanmış olduğunuz VPN üzerinden dilediğiniz gibi gezinti yapabilirsiniz. VPN ile bağlantı sağladığınız zaman mevcut IP adresiniz gizlenir.

VPN Kullanım Amaçları

VPN ilk olarak şirketler arası iletişimde kullanılıyordu. İnternet üzerinde yapılan gizlilik ihlalleri nedeniyle VPN popüler bir hale gelmeye başladı. VPN’ler internet üzerinde veri akışının güvenliğini ve gizliliğini sağlar. Ayrıca kurumların şubeleri ve merkezleri ile VPN protokolünü kullanarak iletişim kurar.

İnternet üzerinde sürekli olarak yapılan siber saldırılar, virüsler ve yasaklamalar kullanıcıları VPN’e yönlendirdi. İnternet üzerinde özgürce dolaşmak isteyen insanlar bu uygulamaları kullanmaya başladı. Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde erişim yasakları bulunuyor. Bu tarz kısıtlamalar birçok kullanıcıyı VPN’lere yöneltebiliyor. VPN teknolojisi internet trafiğinizi kriptoladığı için takibi engelliyor. VPN hizmeti alarak dünyanın herhangi bir ülkesindeki sunucudan bağlantı yapabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre birçok ülkenin istibarat servisleri için özel izleme yaptığı belirlenmiştir. Bu noktada kullanıcılar internette gizlilik kaygısı nedeniyle VPN eklentilerini kullanmaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu