Güzellik

Yara İzleri Ne Şekilde Tedavi Edilebilir?

Yara İzleri Ne Şekilde Tedavi Edilebilir? Bazı talihsiz yaralanmalar iyileştikten sonra cilt üzerinde izler bırakabilir. Peki bu yara izleri ne şekilde tedavi edilebilir?

Yara izleri ne şekilde tedavi edilebilir sorusunun cevabını uzmanlar veriyor. Uzmanlar, yara tamamen iyileştikten sonra yara izlerini de tedavi eden yöntemler olduğunu söylüyor. Fiziksel travma, kaza, ameliyat, yanık, kesik, cilt enfeksiyonları gibi birçok nedenden meydana gelen yaralar kalıcı izler bırakabilir. Derinin en üst tabakasında oluşan bu izler, psikolojik olarak rahatsızlık verebilir. Doğru müdahale ile küçük yaraların iz bırakması önlenebilir. Ya da hafif yaralarda zamanla geçen izler meydana gelebilir. Fakat bazı derin yaralarda kesin izler kalıyor. Travma ne kadar büyükse yara izi o kadar büyük ve kalıcı oluyor. Büyük yara izlerinde tamamen iyileşmeye sağlanamıyor fakat büyük oranda azaltılabiliyor.

Lazerle Yara İzi Tedavisi

Birçok lazer türü kullanılarak lazer tedavisi ile yara izlerinin görüntüsünde büyük oranda azaltma sağlanıyor. Daha çok fraksiyonel lazer uygulanıyor. Karbondioksit ve erbium yağ lazerlerden de yara izi tedavilerinde faydalanılıyor. Lazer tedavisi uygulanabilmesi için yaranın tamamen iyileşmiş olması gerekir. Derinin kendini soyularak yenilemiş olması ve cilt üzerinde hassas bir bölge bulunmaması önemlidir. Lazer, yara izine uygulandığında ciltte kızarıklıklar ve yanma hissi oluşabilir. Bu doğaldır ve zamanla soyularak geçer. Ciltteki soyulmalar için nemlendirici kullanılabilir. Yara izlerini düzeltmek için etkili bir yöntem olan lazer tedavisi konforlu bir yöntem ve maliyeti çok değil.

Dermabrazyon (Cilt Zımparalama) ile Yara İzi Tedavisi

Genellikle derin olmayan yara izlerinde kullanılan bu yöntem, halk arasında cilt zımparalama olarak adlandırılır. Elmas uçlu bir aparat bir motor yardımıyla hızla çevrilerek cilde uygulanır. Bu aparat üst derinin tamamını ve alt derinin üst kısmını zımparalayarak uzaklaştırır. Bu yöntem ile, derinin yüzeysel tabakasının soyulması sağlanır. Aynı zamanda bu sayede o bölgedeki hücreler hızla yenileniyor. Soyulan deri kendisi yenileyerek tamamen iyileşince yara izleri kapanabiliyor. İşlem 35-40 dakika kadar sürüyor ve hasta aynı gün evine dönebiliyor. Dermabrazyon ile yara izi tedavisi sonrası genellikle ağrı veya sızı hissedilmiyor. Sadece işlem yapılan bölge hassas oluyor ve tahriş olmaması için dış etkenlerden korunması gerekiyor. İşlem sırasında kanama gibi sorunlar olmaması ve 1 hafta içerisinde cildin normal yapısına dönmesi bu yöntemin avantajları arasında.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu