Sağlık

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Doğum sonrasında özellikle bebeklerde ortaya çıkan yenidoğan sarılığı bebeğin yeteri kadar beslenmemesi durumunda oluşabilir.

Özellikle bebeklerde doğum sonrasında ortaya çıkabilecek olan yenidoğan sarılığı nedir ve ne sebeple ortaya çıkmaktadır? Merak edilen konulardan biridir. Bebeklerde sarılık pek çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Doğum sonrasında ortaya çıkan sarılık özellikle bebeğin anne sütünü tam olarak alamaması ve güçsüz düşmesi durumunda oluşabiliyor.

Doğumun ardından annenin güçsüz düşmesi ve aynı zamanda bebeğin doğru şekilde emzirilememesi bebeğin sarılık geçirmesine neden olabilir. Bu durumda doktorlar tarafından yapılacak olan kontroller sayesinde kısa süre içerisinde duruma müdahale edilmesi söz konusu olmaktadır. Bebeğin yeteri kadar beslenmesi kısa zaman içerisinde hastalığın geçmesini sağlamaktadır.

Doğum sonrasındaki bir hafta içerisinde gerekli kontrollerin sağlanması ile bebeğin sağlıklı bir şekilde taburcu edilmesi sağlanabilir. Özellikle ailelerin dikkat etmesi gereken konular arasında doğum sonrası yenidoğan sarılığı gelmektedir. Bebeğin 2-3 gün boyunca kontrollerin sağlanması ile birlikte özellikle iyileşme olması durumunda tedaviye gerek kalmadan düzelmesi mümkündür.

Yenidoğan Sarılığı Nasıl Geçer?

Bebeğin güçlenmesi için anne sütüne ihtiyacı vardır. Sağlıklı olabilmesi açısından doğum sonrasında anne sütünü yeteri kadar alması gerekmektedir. Yeteri kadar beslenememesi halinde ortaya çıkacak olan yenidoğan sarılığı nasıl geçer? Özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. Bu durumda bebeği yeteri kadar emzirilmesi sarılık probleminin geçmesine yardımcı olmaktadır. Hastalığın düzelmemesi durumunda tedavi uygulanmaktadır.

Yapılacak olan kontrollere göre özellikle ışık tedavisi yaygın olarak kullanılmaktadır. Tedavi süreci uzman doktorlar tarafından kontrol edilmelidir. Bu sayede bebeğin kısa süre içerisinde normale dönmesi sağlanabilir. Yenidoğan sarılığında en dikkat çekici ve belirgin olan belirtiler ise bebeğin ten renginin ve göz bebeklerinin sarıya çalar olmasıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu